Czy Wielka Brytania opodatkuje cukier?

Brytyjski premier opowiedział się za opodatkowaniem cukru. Jednak szczegóły projektu będą znane najwcześniej latem.

Otyłość jest na Wyspach Brytyjskich olbrzymim społecznym problemem, z którym rząd chce skuteczniej walczyć również ze względu na wymierne finansowe koszty. Aż dwie trzecie dorosłych Anglików cierpi na otyłość a jej zwalczania oraz leczenie związanych z nią chorób pochłania rocznie 16 mld funtów.

Rząd pracuje nad narodową strategią walki z otyłością i do niedawna premier David Cameron dystansował się od radykalnych pomysłów jakim jest opodatkowanie cukru (również zawartego w spożywczych produktach), teraz jednak po naciskiem dietetyków i propagatorów zdrowego żywienia zmienił zdanie. W jednej z publicznych wypowiedzi w lutym stwierdził, że trzeba czerpać z doświadczeń polityki antynikotynowej, której ważnym narzędziem ograniczenia nałogu był podatek akcyzowy. To czy faktycznie akcyza zostanie wprowadzona okaże się za kilka miesięcy, bo teraz rząd koncentruje się na sprawach związanych z organizacją referendum mającym zdecydować o ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Walka z otyłością dostarcza producentom słodyczy niemałych kłopotów. W ramach walki z tym problemem udostępniono i rozpropagowano wśród konsumentów aplikację, która przy pomocy smartfona pozwala sprawdzić po zeskanowaniu kodu na opakowaniu, ile dany spożywczy produkt zawiera kalorii w przeliczeniu na kostki cukru.  Producenci  zaczęli protestować, gdyż aplikacja nie odróżnia cukrów naturalnych (np. zawartych w owocach od tych sztucznych) przez co podawane przez niej wyniki pomiaru nie można uznać za wiarygodne.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }