Work Service: najwięcej zwolnień w Warszawie

W 2015 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 40 proc. mniej pracowników do zwolnień grupowych niż w 2014 r. - wynika z analizy Work Service na podstawie danych Wojewódzkich Urzędów Pracy. Niechlubnym liderem regionalnym w tym zakresie jest Warszawa.

W 2015 r. firmy na terenie całego kraju zgłosiły do zwolnienia 24 553 pracowników. W tym samym okresie rok wcześniej były to 41 893 osoby.

Największą redukcję miejsc pracy można zaobserwować w Warszawie, w której do zwolnienia zostało zgłoszonych ponad 10,5 tys. osób. Choć to znacznie mniej niż w 2014 r., kiedy pracodawcy zredukowali tam ponad 19 tys. miejsc pracy, to i tak stolica jest niechlubnym liderem na mapie zwolnień.

Spadek liczby zgłaszanych zwolnień w 2015 r. zaobserwowano aż w 13 województwach. Redukcja zatrudnienia wzrosła tylko w województwie lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

W skali kraju najwięcej zgłoszonych zwolnień grupowych dotyczyło przede wszystkim przetwórstwa przemysłowego i finansów. Zwolnienia w sektorze produkcji przemysłowej spowodowane są głównie automatyzacją pracy, która może skutkować zjawiskiem tzw. bezrobocia technologicznego.

Ilona Mrozowska 3000 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }