Polskie jabłka coraz bliżej amerykańskiego rynku

Trwają konsultacje na temat nowych regulacji, które mogą otworzyć amerykański rynek dla jabłek produkowanych w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech, Portugalii, Hiszpanii i w Polsce.

Jak informuje FAPU/FAMA, Polska która jest największych unijnym producentem jabłek, od lat podejmuje starania o możliwość dostaw do USA. Sprawa nabrała tempa, gdy latem 2014 r. Rosja zastosowała embargo w imporcie owoców i warzyw z unijnych krajów, które dotknęło przede wszystkim Polskę oraz Belgię. Była to odpowiedź na sankcje krajów UE nałożone na Rosję po zajęciu przez nią półwyspu krymskiego.

Teraz wygląda na to, że jest szansa na eksport do USA, jeśli przed wrześniem 2016 r. uda się doprowadzić do wdrożenia nowych regulacji. Umożliwiłoby to eksport owoców z tegorocznej produkcji.

Regulacje o których mowa to  zwolnienie eksporterów jabłek i gruszek z wyszczególnionych krajów UE z finansowania testów owoców przeznaczonych na amerykański rynek.

Ilona Mrozowska 2999 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }