FPH: zdrada polskiego handlu

Z oświadczenia Forum Polskiego Handlu wynika, że ma być wprowadzony 0,9-proc. liniowy podatek od obrotu, a franczyza od niego zwolniona.

FPH "jest przerażone kierunkiem, w którym zmierzają prace nad wprowadzeniem ustawy o nowej daninie. Opodatkowanie liniowym podatkiem 0,9 proc.  obrotu średnich i dużych polskich firm handlowych, które jako jedyne, skutecznie podejmowały dotąd walkę z wielkimi zachodnimi sieciami to zabójczy cios dla polskich detalistów. Ostatecznie unicestwi on dotychczasowy dorobek wszystkich polskich kupców i przedsiębiorców, którzy mieli odwagę i determinację, aby przez kilkanaście lat budować silne narodowe marki."

W oświadczeniu autorzy stwierdzili też, że opinia publiczna pozbawiona została rzetelnej informacji dotyczącej "rzeczywistych beneficjentów planowanych zmian". Protestują przeciwko zwolnieniu z opodatkowania międzynarodowych sieci franczyzowych takich jak "Intermarche, Leclerc czy Carrefour Express, Żabka oraz kontrolowane przez kapitał portugalski sieci Delikatesy Centrum i wiele innych".

 "...nieuzasadnione jest zwolnienie z opodatkowania zagranicznych, w tym przede wszystkim portugalskich, francuskich i niemieckich potentatów. To oni właśnie podporządkowują sobie polski rynek sieci detalicznych, zarządzając systemem dostaw i organizując zakupy bezpośrednio od dostawców, przejmują znaczną część marży i sukcesywnie monopolizują polski rynek" - napisano w oświadczeniu.

Według Forum wobec braku możliwości opracowania "dobrych rozwiązań" należy odstąpić od wprowadzenia podatku.

Forum  Polskiego Handlu tworzą m.in.: Stokrotka, Polomarket, Piotr i Paweł, Eko, MarcPol, Trxtilmarket, Agata Meble, Topaz, RTV Euro AGD, Media Expert.

 

 

 

Barbara Mikusińska 739 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }