Sąd: Kształt butelki Coca-Coli nie zasługuje na ochronę patentową

Kształt butelki Coca-Cola nie jest na tyle oryginalny, by zasługiwał na ochronę patentową na terenie Unii Europejskiej - orzekł sąd w Luksemburgu.

Prawnicy Coca-Coli starali się wykazać, że ich butelka to nie byle co. Jej współczesne wzornictwo nawiązuje stylistyką do kultowego szklanego opakowania pierwszej połowy ubiegłego wieku, z którego inspirację czerpali tak wybitni artyści, jak Andy Warhol czy Salvador Dali.

Jednak sędziowie byli innego zdania. Stwierdzili, że wyprofilowany kształt współczesnej butelki Coca-Cola nie jest na tyle charakterystyczny, aby na ochronę patentową faktycznie zasługiwał. Jak można przeczytać w opublikowanym uzasadnieniu wyroku, jest to „butelka jak większość na rynku”.

Europejskie sądy twardo stoją na stanowisku, że ochrona przysługuje tylko tym wzorom opakowań, które mogą być przez konsumenta rozróżnione po kształcie a nie umieszczonym na nim graficznym logotypie firmy.

Coca-Cola wydała o oświadczenie, wyrażając w nim rozczarowanie wynikiem prowadzonych od 2011 r. starań oraz informując, że zastanawia się czy nie zaskarżyć werdyktu sądu do Trybunału Sprawiedliwości. 

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }