Na co rodzice wydadzą dodatkowe 500 zł miesięcznie?

Ubrania, jedzenie i książki dla dzieci - to najczęściej wskazywane przez rodziców co najmniej dwojga dzieci, odpowiedzi na pytanie o przeznaczenie pieniędzy, które otrzymają w ramach programu "Rodzina 500+".

SW Research przeprowadził badanie na zlecenie "Gazety Wyborczej".

Najwięcej, bo 38,2 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wyda te pieniądza na ubrania dla dzieci. Na książki i inne pomoce naukowe - 27,2 proc., jedzenie i codzienne zakupy dla całej rodziny - 25,4 proc., a na wakacje dla dzieci - 22,1 proc. Są to cztery najpopularniejsze odpowiedzi. Wśród pozostałych są m.in.: zabawy i gry edukacyjne (11,0 proc.), opłaty za mieszkanie (10,5 proc.) czy meble i wyposażenie pokojów dziecięcych (9,5 proc.)

Dodatkowo, założono równomierną strukturę próby ze względu na sytuację materialną gospodarstwa domowego – wyróżniono 3 segmenty: rodziny ubogie, z klasy średniej i zamożne.

I tak, ubożsi otrzymane 500 zł najczęściej przeznaczą na: ubrania dla dzieci (34,7 proc.), jedzenie i codzienne zakupy (26,7 proc.) oraz na książki dla dzieci (26 proc.).

W klasie średniej aż 45,9 proc. osób wyda otrzymane pieniądze na ubrania, 29 proc. - na książki, a prawie 31 proc. -  na jedzenie.

Wśród zamożnych rodziców najwięcej, bo 32,1 proc. badanych przeznaczy gotówkę na ubrania, kolejne 26,2 proc. - na książki, 22,4 proc. - na wakacje.

Najwięcej, bo niemal 41 proc. pytanych Polaków (bez podziału na dochód) uważa, że program 500+ ułatwi życie rodzinom, ale nie zachęci kobiet do rodzenia kolejnych dzieci.

Badanie zostało zrealizowane metodą indywidualnych wywiadów kwestionariuszowych online (CAWI) na próbie panelistów należących do SW Panel. Łącznie zebrano 646 pełnych wywiadów. Próba miała charakter celowy – do próby kwalifikowane były tylko potencjalni beneficjenci programu „Rodzina 500+”, tj. rodzice co najmniej dwojga dzieci. Całość badania zrealizowano na autorskim oprogramowaniu Ankieteo.pl należącym do agencji SW Research.

 

Ilona Mrozowska 2999 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }