Beata Szydło: Pierwszy projekt podatku to był błąd

Premier uznała pierwotną wersję projektu dotyczącego tzw. podatku od hipermarketów za błąd pierwszych 100 dni funkcjonowania jej rządu. 26 lutego zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu do konsultacji trafi nowa wersja projektu.

Szefowa rządu przyznała, że jej gabinet popełnił kilka błędów w trakcie pierwszych miesięcy sprawowania władzy. Jako przykład podała prace nad podatkiem od hipermarketów.

- To nie jest tak, że wszystko nam się udało. Popełniliśmy błędy, tak jak każdy, kto podejmuje się różnych działań, różnych wyzwań - mówiła premier na konferencji prasowej.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy powiedziała, że założeniem tzw. podatku od hipermarketów było to, aby oprócz zapewnienia wpływów do budżetu, wspierał on także polskie firmy handlowe i małe rodzinne sklepy, by miały szanse konkurowania z dużymi sieciami.

- Pierwsze założenia projektu, które zostały przygotowane, nie do końca spełniły te oczekiwania, ponieważ okazało się, że polskie podmioty będą też - gdybyśmy przyjęli w takim kształcie - musiały płacić ten podatek – mówiła premier. 

Dodała, że w wyniku rozmów z organizacjami handlowymi i przedsiębiorcami rząd postanowił zmienić założenia tak, „aby rzeczywiście nie doszło do tego". Wskazała, że największy problem dla twórców ustawy stanowią sieci franczyzowe.

Według Szydło, nowy wariant podatku będzie uwzględniał "wyższą wolną kwotę od podatku, co zabezpieczałoby polskich przedsiębiorców", także zrzeszonych w sieci. - Projekt ustawy będzie w przyszłym tygodniu skierowany do prac rządowych, do konsultacji, on już jest w tej chwili na ukończeniu - zadeklarowała Szydło.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }