PGS postuluje odroczenie podatku do 2017 r.

Postulujemy do rządu o wprowadzenie prostego systemu podatkowego dla sieci handlowych. Powinna to być stawka progresywna płaska z kwotą zwolnienia od podatku dla przedsiębiorstw do 50 mln euro przychodów - mówi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Kierowana przez niego organizacja sugeruje odroczenie nowelizacji ustawy podatkowej do 2017 r. i dogłębną analizę skutków i możliwości finansowych dla całego sektora wraz z dalszymi konsultacjami branżowymi.

- Pośpiech prac legislacyjnych, pozbawiony wnikliwych analiz jedynie spolaryzował rynek, budując wizję upadku wielu przedsiębiorstw z rynku i realne straty dla budżetu państwa w miejsce stabilnych dochodów z tytułu podatków dochodowych, VAT, ZUS i innych – uważa Sadecki.

Propozycja wprowadzenie 50 mln euro jako kwoty wolnej od podatku to efekt analizy przez PGS europejskich firm i ich przychodów. – Średniej wielkości firma handlowa w UE osiąga właśnie takie przychody. Intencją rządu i podatku miało być zrównanie szans polskiego handlu z międzynarodową konkurencją. Tymczasem efekt okazał się zgubny dla rodzimych firm – podkreśla Sadecki.

PGS to sieć reprezentująca interesy ponad 600 sklepów Top Market, Społem, Delica, Minuta8.

 

Katarzyna Pierzchała 2561 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }