GUS: W styczniu nieco drożej

W styczniu nieznacznie wzrosła cena żywności, choć nie w każdej grupie. Podobnie jak w przypadku cen towarów i usług konsumpcyjnych - podał GUS w "Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju w styczniu 2016 r."

Według wyliczeń GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych w styczniu br. były o 1,0 proc. wyższe niż w poprzednim miesiącu, przy czym żywność podrożała o 1,0 proc., a napoje bezalkoholowe - o 0,4 proc.

Wzrosły ceny m.in. warzyw, owoców, mąki pszennej, cukru, olejów i tłuszczy, ryb i owoców morza, mięsa, ryżu, a także kasz i ziaren zbóż. Na poziomie zbliżonym do obserwowanego przed miesiącem (grudniem 2015 r.) kształtowały się ceny pieczywa.

Niższe były natomiast ceny m.in. artykułów w grupie „mleko, sery i jaja" oraz makaronów i produktów makaronowych.

Mniej niż w grudniu ub. r. konsumenci płacili za obuwie - o 4,2 proc. oraz odzież - o 3,3 proc. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się o 0,4 proc. Wzrosły natomiast opłaty za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę, usługi kanalizacyjne oraz energię cieplną.

Ilona Mrozowska 3000 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }