Mastercard: Polacy w czołówce Europy

Już 55 proc. płatności kartami MasterCard w Polsce są to transakcje zbliżeniowe. Ich wartość podwoiła się w ciągu roku.

W ostatnim roku liczba przeprowadzonych transakcji zbliżeniowych kartami wzrosła o 84 proc., a ich wartość – aż o 100 proc. Średnia kwota transakcji zbliżeniowych dokonywanych przez Polaków w IV kw. 2015 r. wynosiła ok. 38 zł (9,64 USD). Liczba kart zbliżeniowych aktywnie używanych przez Polaków wzrosła z kolei o 34 proc.

Opublikowane przez MasterCard dane pokazują, że również Europejczycy coraz chętniej korzystają z płatności zbliżeniowych. W całym 2015 r. łączna liczba transakcji z użyciem kart MasterCard i Maestro przekroczyła 1 miliard, co stanowi wzrost o 150 proc. w stosunku do 2014 r. Jednocześnie w IV kw. 2015 r. średnio 13 proc. przetworzonych przez MasterCard płatności w sklepach stanowiło transakcje zbliżeniowe.

Dla porównania: w 2015 r. w Czechach 77 proc. transakcji sklepowych przetworzonych przez MasterCard stanowiły transakcje zbliżeniowe, na Węgrzech 40 proc., a na Słowacji 38 proc.

Nowe dane pokazują, że liczba kart, telefonów komórkowych i innych urządzeń obsługujących transakcje zbliżeniowe wzrosła o 121 proc., a łączna wartość transakcji dokonanych za pomocą kart zbliżeniowych MasterCard i Maestro wzrosła o 183 proc. r/r. Ponadto, liczba kart i urządzeń zbliżeniowych wydanych klientom wzrosła w 2015 r. o 50 proc.

- Porównanie danych o popularności płatności zbliżeniowych w Polsce i w innych krajach europejskich potwierdza, że Polacy są w technologicznej awangardzie - mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału MasterCard Europe. - Wierzę, że w kolejnych latach otwartość Polaków na innowacje będzie coraz bardziej widoczna również w przypadku płatności mobilnych i online, które będą metodami płatniczymi przyszłości - dodaje.

W samej Europie jest już ponad 10 krajów, z których w każdym jest w obiegu ponad 5 mln kart i urządzeń obsługujących płatności zbliżeniowe. Płatności zbliżeniowe są akceptowane w 74 krajach na całym świecie, w tym w Estonii i Islandii, które niedawno dołączyły do tego grona.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }