Rząd obiecuje zmiany w projekcie

Kowalczyk: uzgodniliśmy zapis o franczyzie.

Do demonstrujących pod Sejmem 11.02  wyszli Henryk Kowalczyk, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz Adam Abramowicz, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu  na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Gospodarczego. Potem wraz z Jarosławem Gowinem, ministrem  nauki i szkolnictwa wyższego spotkali się z delegacją kupców.

Kowalczyk zapowiedział, że definicja franczyzy w nowym projekcie ustawy o podatku od handlu uwzględni nie tylko wspólny szyld, ale też powiązania kapitałowe między operatorem a sklepami. Sobota ma być opodatkowana tak, jak pozostałe dni tygodnia. - Zastanowimy się jeszcze nad niedzielą - powiedział Kowalczyk.

Nie wiadomo, czy w projekcie pozostanie podatek progresywny, czy będzie liniowy. To zależy od stanowiska Ministerstwa Finansów wobec uwag Komisji Europejskiej, która przesłała je 4 lutego. Jeśli liniowy, to kwota wolna od podatku ma być wyższa.

Przypomnijmy, że ostatni projekt (z 2.02) przewidywał stawki 0,7 proc. dla przychodów do 300 mln zł rocznie i 1,3 proc. ponad tę kwotę.  Z kolei w soboty - 1,3 proc. do 300 mln zł i 1,9 proc. od nadwyżki. Zwolnieni z podatku mieli być ci detaliści, których miesięczny obrót nie przekracza 1,5 mln zł. Ale już od nadwyżki musieliby go odprowadzać. Na przykład PSH Lewiatan domagał się dla małych i średnich przedsiębiorstw stawki 0,3 proc., wyższej kwoty wolnej od podatku, a także odliczania zapłaconego podatku od handlu - od podatku dochodowego.

Kowalczyk potwierdził, że koszt podatku zostanie zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.

Na razie projekt ustawy skierowano do Rady Dialogu Społecznego. Jej opinia oraz ustalenia z kupcami mają być uwzględnione w kolejnej wersji. Minister zapowiedział, że będzie znana nie wcześniej niż 18 lutego, a nawet później, ale przed końcem miesiaca.

 

Barbara Mikusińska 739 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }