10.02. Spotkanie z rządem

Minister finansów Paweł Szałamacha spotkał się z szeroką reprezentacją handlu spożywczego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obiecał wyższą kwotę wolną od podatku i liniową stawkę.

Minister finansów Paweł Szałamacha; wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki; przewodniczący  Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk
wzięli udział w konsultacjach nt. podatku od handlu zorganizowanym przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Najpierw 10 lutego rano z Pawłem Szałamachą spotkali się Waldemar Nowakowski, prezes PIH oraz Wojciech Kruszewski, wiceprezes i szef PSH Lewiatan. Tłumaczyli, na czym polega specyfika franczyzy w handlu spożywczym w Polsce i jakie negatywne konsekwencje dla niej może mieć wprowadzenie regulacji z ostatniej wersji projektu ustawy o podatku od sklepów.

Obaj wzięli następnie udział w konsultacjach w KPRM. Handlowców reprezentowali też m.in. Czesław Grzesiak, wiceprezes Tesco; Krzysztof Tokarz, prezes Specjału; Jan Sałata, wiceprezes PSH Nasz Sklep; Wojciech Śliwa, właściciel Paleo.

Minister Szałamacha podkreślił w wystąpieniu, że drugi projekt (z 2 lutego) uwzględnił niektóre postulaty zgłaszane wcześniej przez sejmowy Zespół, ale nie te dotyczące specyfiki polskiego handlu. Zapowiedział, że ministerstwo zmieni projekt, biorąc pod uwagę miękką franczyzę.

- Musimy inaczej zdefiniować sieć franczyzową, pracujemy nad tym – stwierdził Szałamacha.

Kolejny projekt ma tak zdefiniować franczyzę, aby  operator nie musiał płacić podatku za całą sieć. Nie wiadomo jednak, jaka to będzie definicja - związana z przepływami kapitałowymi czy z towarami. Tu opinie przedstawicieli handlu różniły się. Dyskutowano też o podatku w weekendy, przedstawiciele handlu domagali się rezygnacji z wyższej stawki w soboty, niedziele i święta. Tematem dyskusji była też wysokość kwoty wolnej pod podatku.

Minister podkreślił, że ustawa powinna być też „efektywna podatkowo” i zapewnić wpływy w wysokości 2 mld zł.

- Z jednej strony mamy stanowisko Komisji Europejskiej, z drugiej specyfikę polskiego handlu – powiedział. 4 lutego UOKiK otrzymał pismo z Komisji Europejskiej krytykujące progresywne stawki projektu ustawy, które przekazał do Ministerstwa Finansów. Odpowiedź ma być przygotowana do końca lutego. Minister  ocenił, że to przykład zbytniej aktywności Komisji.

Zapowiedział, że nowy projekt będzie przygotowany po 18 lutego.

 

 

 

 


Barbara Mikusińska 729 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }