Podatek: trwają rozmowy

Detaliści rozmawiają z rządem, Komisja Europejska w liście do UOKiK krytykuje progresywność podatku.

Najpierw 10 lutego rano z Pawłem Szałamachą spotkali się Waldemar Nowakowski, prezes PIH oraz Wojciech Kruszewski, wiceprezes i szef PSH Lewiatan. Tłumaczyli, na czym polega specyfika franczyzy w handlu spożywczym w Polsce i jakie negatywne konsekwencje dla niej może mieć wprowadzenie regulacji z ostatniej wersji projektu ustawy o podatku od sklepów.

Od godziny 14 w Kancelarii Prezydium Rady Ministrów trwa spotkanie z przedstawicielami handlu. Zarówno nowoczesnego, jak i tradycyjnego, w tym silna reprezentacja sieci franczyzowych. Ze strony rządu są m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki, minister finansów Paweł Szałamacha i wiceminister Jakub Skiba, a także kierujący Zespołem na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego Adam Abramowicz.

Minister Szałamacha podkreślił w wystąpieniu, że drugi projekt (z 2 lutego) uwzględnił niektóre postulaty zgłaszane przez sejmowy Zespół, ale nie te dotyczące specyfiki polskiego handlu. Zapowiedział, że ministerstwo zmieni projekt, biorąc pod uwagę miękką franczyzę. - Musimy inaczej zdefiniować sieć franczyzową, pracujemy nad tym – stwierdził Szałamacha. Dodał, że ustawa powinna być też „efektywna podatkowo”.

- Z jednej strony mamy stanowisko Komisji Europejskiej, z drugiej specyfikę polskiego handlu – powiedział. 4 lutego UOKiK otrzymał pismo z Komisji Europejskiej krytykujące progresywne stawki projektu ustawy, które przekazał do Ministerstwa Finansów. Odpowiedź ma być przygotowana do końca lutego. Minister Szałamacha stwierdził, że to przykład zbytniej aktywności Komisji.

 

Barbara Mikusińska 739 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }