Po dziewięciu latach Lukoil wycofuje się z Polski

Austriacki AMIC, który kupił o Rosjan stacje paliw, w Polsce "rozważy" ich rebrandig na swoją markę.

Druga największa z rosyjskich firm petrochemicznych Lukoil po dziewięciu latach zdecydowała wycofać się z Polski. Była operatorem sieci 116 stacji paliw w naszym kraju (szósta co do wielkości sieć w Polsce). 

Ich nowym właścicielem jest austriacka prywatna firma petrochemiczna AMIC Energy, która w jednej transakcji kupiła od Lukoilu 230 stacji w Polsce, na Litwie i Łotwie. Wartości transakcji nie ujawniono.

AMIC informuje, że sieci stacji na Litwie i Łotwie będą funkcjonowały pod marką Lukoil przez kolejne pięć lat na mocy porozumienia ws. licencji marki, natomiast co do stacji w Polsce firma "rozważy" ich rebranding na swoją markę AMIC Energy funkcjonującą już zresztą na Ukrainie.

Przypomnijmy, że Lukoil w 2007 r. kupił od amerykańskiej kompanii ConocoPhillips 376 stacji paliwowych pod marką Jet w sześciu krajach Europy, w tym 83 w Polsce.

Lukoil był umiarkowanie aktywny marketingowo - jego ostatnią aktywnością jest uruchomiona 29 stycznia loteria "Przesiądź się na kartę!", której firma jest jednym ze współorganizatorów (razem z organizacjami płatniczymi Visa i MasterCard), w której do wygrania są nagrody o wartości 2,5 mln zł.

Oprócz Lukoila uczestniczą w niej: sieć sklepów Biedronka, Drogerie Hebe, sieć Media Markt i Saturn oraz Selgros Cash & Carry. Organizatorem loterii, która ma promować płatności bezgotówkowe w Polsce, jest agencja Albedo Marketing, działająca na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Na fali nastrojów antyrosyjskich od czasu do czasu w internecie pojawiały się m.in. apele o bojkot stacji Lukoilu.

Maciej Burlikowski 45 Artykuły

W "Media & Marketing Polska" od 2000 r. Zajmuje się m.in. branżą telekomunikacyjną, usług finansowych, samochodami i energetyką. Uwielbia podróże dalekie i bliskie.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }