PIH organizuje społeczne konsultacje

Zaprasza ministra finansów i przedstawicieli ministerstw biorących udział w konsultacjach na spotkanie 8 lutego w Warszawie.

Polska Izba Handlu mocno skrytykowała ostatnią wersję projektu ustawy o podatku od sklepów. Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektora generalnego PIH, regulacje dyskryminują polskich przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych.

PIH jest rozczarowane konsultacjami w ramach  sejmowego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. - Dlatego nie będziemy czekali bezczynnie - podkreślił Ptaszyński. PIH zaczęło akcję wysyłania listów do rządu i posłów z żądaniem zmiany. Organizuje też 8 lutego konsultacje ze środowiskiem handlowym, na które zaprosił przedstawicieli ministerstw.

- Opodatkowanie franczyzy jest dodatkowo sprzeczne zarówno z ordynacją podatkową, jak i ustawą o ochronie konkurencji i konsumenta - powiedział Ptaszyński, uzasadniając to opinią prawników  kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak:

„Art.  8. Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.”

Po to, aby franczyzodawca jako płatnik mógł wykonać swoją funkcję musi mieć możliwość poboru podatku, a ustawa PSD mu jej nie przewiduje. Nie będzie on bowiem dysponował kwotą sprzedaży detalicznej, od której płacony jest podatek (mają ją sprzedawcy). Pozostają więc cywilnoprawne sposoby przekazania tych środków od sprzedawcy do franczyzodawcy. To zaś generuje ryzyko po stronie franczyzodawcy (sprzedawca może mu nie przekazać kwoty PSD) i może prowadzić do opodatkowania kwoty przekazywanego PSD podatkami CIT i VAT (jeśli przekazana ona będzie jako część opłaty franczyzowej lub część ceny za towary).

Sprzeczność z konstrukcyjnymi elementami definicji płatnika z art. 8 OP jest taka, że nie można obarczać tą funkcją podmiotu, który może nie mieć możliwości jej praktycznego wykonania, jednocześnie nie dając mu wprost w ustawie PSD takiej możliwości.


 

 

Barbara Mikusińska 735 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }