W stolicy czeka na najemców 600 tys. mkw. biur

W 2015 r. w Warszawie wynajęto niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku. Nadal jednak na najemców czeka prawie 600 tys. mkw. biur.

W minionym roku na stołecznym rynku wynajęło się ponad 800 mkw. powierzchni biurowej. To prawie trzy razy więcej niż oddano nowych biur. Łącznie w 2015 r. umowy najmu zostały podpisane na powierzchnię o ponad jedną trzecią większą niż w 2014 r.

Popyt na nowoczesne biura utrzymuje się w Warszawie od dawna, jednak, jak zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz*, na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. mkw. biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum.

2016 r. ma przynieść warszawskiemu rynkowi znacznie więcej powierzchni biurowej niż poprzedni. Na terenie miasta powstaje około 700 tys. mkw. biur. Planowane jest oddanie ok. 30 budynków biurowych, m.in. zakończona zostanie budowa kompleksu Warsaw Spire z placem Europejskim i wieży biurowej Q22 przy al. Jana Pawła II.

Doradcy Walter Herz przyznają, że ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej stawki czynszowe w Warszawie uległy w ostatnich miesiącach niewielkiej korekcie. Ponadto zaznaczają, że czynsze efektywne mogą być nawet o 20 proc. niższe od stawek transakcyjnych, dzięki stosowanym przez właścicieli budynków pakietom zachęt.

* Walter Herz świadczy specjalistyczne usługi doradcze w sektorze nieruchomości komercyjnych

 

Ilona Mrozowska 2930 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }