Spar Polska: systemy franczyzowe mogą upaść

Zarząd Spar Polska, reprezentujący właścicieli prowadzących 210 sklepów spożywczo-przemysłowych, zrzeszonych i działających pod logo Spar, apeluje do rządu o wysłuchanie głosu środowisk handlowych. Poniżej oświadczenie.

Zaproponowane rozwiązania w sposób trwały i nieodwracalny doprowadzą w szybkim tempie do zamknięcia tysięcy sklepów. Obecnie rentowność polskich sklepów spożywczych jest na tyle niska (od 0,1 do 1 proc.), że nie pozwala na skuteczne konkurowanie z sieciami zachodnich dyskontów, super i hipermarketów, nie wspominając już o rozwoju sklepów.

Skutkiem dodatkowym będzie upadek systemów franczyzowych, które są dla polskich sklepów jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do walki z zagraniczną konkurencją i pozwalają na oferowanie konsumentom podobnych warunków zakupu towarów i usług. Wielokrotnie jedynym „zyskiem” właściciela sklepu funkcjonującego w systemie franczyzowym jest „wynagrodzenie” otrzymywane od Franczyzodawcy za świadczone usługi promocyjne i marketingowe. Bez korzyści, jakie niesie za sobą uczestnictwo w sieci franczyzowej nie będzie możliwe skuteczne konkurowanie z zagranicznymi dyskontami i hipermarketami.

Budowany przez ponad 20 lat proces konsolidacji polskich środowisk kupieckich, płacących podatki w Polsce, utrzymujący wiele tysięcy miejsc pracy może zostać w sposób brutalny zaprzepaszczony i zniszczony a niekorzystne skutki gospodarcze i społeczne będą negatywnie oddziaływały przez długie lata.

Szanowni Państwo mając na uwadze, że dobro polskich małych i średnich przedsiębiorstw jest dla Was ważne - tak jak wielokrotnie deklarujecie w mediach i programach swoich partii apelujemy i oczekujemy:

1.    Podniesienia kwoty wolnej od podatku;
2.    Wyłączenie z ustawy zapisów o Franczyzie;
3.    Naliczanie i pobieranie podatku od przedsiębiorstw według NIP-u;
4.    Zastosowania jednej skali podatku od sprzedaży detalicznej dla małych i średnich przedsiębiorstw nie wyższego jednak niż 0,1 proc. powyżej kwoty zwolnionej, bez względu na dzień tygodnia.

Zarząd Spar Polska oświadcza, że wspólnie z franczyzobiorcami wspiera i będzie uczestniczył we wszystkich inicjatywach i działaniach polskich środowisk kupieckich służących obronie interesów rodzimego biznesu.Ilona Mrozowska 3000 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }