Minister Kowalczyk: zakażemy podwyżki cen

W rozporządzeniu o nowym podatku od handlu ma pojawić się zapis zakazujący handlowcom podnoszenia cen w związku z tą daniną - powiedział w radiu RMF FM szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk.

Zakaz przerzucania nowego podatku na klientów został wprowadzony przy podatku bankowym, podobny zapis rząd chce wprowadzić także w podatku sklepowym. - Oczywiście do realizacji pewnie wszyscy będą mieli zastrzeżenia, ale od tego jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówił gość Kontrwywiadu RMF FM, minister w Kancelarii Premiera Henryk Kowalczyk, który jednak nie wierzy w to, że sklepy mogłyby podnieść ceny, żeby wyrównać sobie wydatki związane z podatkiem.

- Ręki nie będę dawał, bo zaraz ktoś podniesie ceny specjalnie po to, żeby obciąć mi rękę. Jeśli nawet w pierwszej chwili sklepy będą chciały przerzucić podatek na klientów, to konkurencja spowoduje, że będą musiały z tego zrezygnować – mówił minister Kowalczyk. - Przecież małe sklepy praktycznie podatku nie zapłacą, tylko te duże. A te duże właśnie najczęściej wyprowadzały zyski, więc my sięgamy po te zyski, które były wyprowadzane – dodał.

Minister ustosunkował się też do pomysłu Ministerstwa Finansów, aby opodatkować stawką 1,9 proc. sprzedaż w weekendy i święta. - To pomysł ideologiczny i całkiem ciekawy – ocenił.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }