Podatek od sklepów - dziś szczegóły

W poniedziałek 25 stycznia po południu powinien być znany nowy projekt ustawy o podatku obrotowym - dowiedział się "Handel Extra". Termin jego publikacji został przesunięty z uwagi na wyjazd służbowy ministra finansów Pawła Szałamachy.

Wcześniej informowano, że projekt ustawy będzie znany w ciągu 10 dni od zakończenia konsultacji z branżą (8 stycznia). 

Konsultacje odbyły się w Kancelarii Rady Ministrów. Wszystkie strony, jak relacjonował po spotkaniu szef komitetu stałego RM minister Henryk Kowalczyk, zgodziły się, aby zrezygnować z kryterium powierzchniowego, jako podstawy opodatkowania. Była też, jak mówił, generalna zgoda, aby był to podatek od obrotu i miał charakter progresywny.

Wcześniej cykl konsultacji z przedstawicielami branży handlowej przeprowadził kierowany przez posła PiS Adama Abramowicza Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. W trakcie negocjacji wypracowano wspólne stanowisko, że planowany podatek od sklepów powinien być progresywny, kaskadowy i zawierać kwotę wolną od podatku.

Obecny na styczniowych konsultacjach minister finansów Paweł Szałamacha zapowiadał, że w ciągu 10 dni roboczych, czyli najpóźniej do 22 stycznia, przedstawi finalny projekt ustawy. Z uwagi na wyjazdowe obowiązki służbowe minister Szałamacha nie mógł go jednak w ostatni piątek zaprezentować. Planuje on wprowadzić nowy podatek od 1 kwietnia br.

- Spodziewamy się, że w poniedziałek w godzinach popołudniowych będziemy mogli powiedzieć coś więcej nt. planowanego podatku obrotowego. Termin ten może jednak ulec zmianie – usłyszeliśmy w biurze prasowym Ministerstwa Finansów.

 

Katarzyna Pierzchała 2634 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }