Bez precedensu

Od lat żadna rządząca partia w tak krótkim czasie od przejęcia sterów nie podjęła się tylu nowych wyzwań co obecna.

Inna sprawa, że PiS jest pierwszą po 1989 r. partią, która rządzi samodzielnie, zatem w zasadzie mówimy o sytuacji bez precedensu. Ale do rzeczy. Dobiegają końca prace nad podatkiem obrotowym dla sklepów, którego wprowadzenie jest jednym z priorytetów nowego rządu. Premier Beata Szydło (o czym piszemy więcej na str. 10) przyznaje, że wie, iż ma on wielu przeciwników, jednak jest niezbędny, by poprawić wpływy budżetowe i sfinansować prospołeczny program 500+. Prawdopodobnie już wiosną każdy rodzic – bez względu na dochód – otrzyma 500 zł finansowego wsparcia na drugie dziecko i kolejne, przy czym w uboższych rodzinach dodatek ten będzie wypłacany także na pierwsze lub jedyne dziecko. Jak dalece taki miesięczny zastrzyk gotówki wpłynie (a wpłynie na pewno) na wzrost popytu na żywność i inne dobra konsumenckie okaże się z czasem. Podobnie jak to, ile ostatecznie pieniędzy wpłynie do państwowej kasy tytułem nowego podatku. Jedno jest pewne. Ten rok, podobnie jak ubiegłoroczny wynik wyborów, może okazać się dla branży FMCG przełomowy.
Na razie jednak branża porusza się utartym szlakiem. Po sezonie świątecznym producenci słodyczy liczą na ożywienie sprzedaży z okazji Dnia Babci czy walentynek, a papierosów cieszą się, że 2016 r. to pierwszy rok od lat, w którym nie ma podwyżki akcyzy na ich wyroby. Ponieważ każdy nowy rok skłania do podsumowań oraz planów, Olga Wieczorek, konsultant ds. sieci detalicznych w Nielsenie, informuje m.in., które kategorie w branży straciły, a które zyskały na znaczeniu (str. 26), Robert Krzak, wiceprezes sieci Piotr i Paweł zdradza zaś, ile w 2016 r. pojawi się nowych sklepów pod tym szyldem (str. 24).
W imieniu własnym oraz redakcji życzę wszystkim Czytelnikom wielu zawodowych sukcesów w 2016 r.
Ilona Mrozowska, zastępca redaktora naczelnego

Ilona Mrozowska 3005 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }