Ceny spadały

GUS opublikował wskaźniki cen za grudzień i 2015 r.

Ceny żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych były w grudniu 2015 r., w stosunku do grudnia rok wcześniej, wyższe o 0,1 proc. Największy wpływ na ten wzrost miały wyższe o 0,9 proc. ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (wskaźnik dotyczący samej żywności był w obu miesiącach na tym samym poziomie, a żywności i napojów bezalkoholowych nawet niższy o 0,1 proc.).

Jak podał GUS, w porównaniu z listopadem ub.r., grudzień charakteryzowały spadki cen żywności, napojów bezalkoholowych i alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych (- 0,1 proc.).

W skali całego roku 2015 w porównaniu z 2014 r. ceny zmniejszyły się o 1,1 proc. Spadki cen żywności i napojów bezalkoholowych były zbyt duże (o 1,7 proc.), aby wyższe o 1,2 proc. ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych mogły odwrócić deflacyjny trend. Wskaźnik cen żywności spadł w 2015 r. o 1,8 proc.

Barbara Mikusińska 739 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }