BAT: dynamika spadku sprzedaży legalnych papierosów wyhamowała

W 2015 r. w Polsce sprzedano 41 mld sztuk papierosów, czyli o 2,1 proc. mniej niż w roku poprzednim - informuje Malwina Kiepiel, regulatory & media engagement manager - lex w British American Tobacco Polska Trading.

Taki wynik powinien zadawalać producentów, gdyż dynamika spadku nie jest wyższa niż ubytek samych palaczy. 

Kilka dni temu media poinformowały, że do hurtowni trafiły nowe cenniki producentów. Wynika z nich, że tanie papierosy, czyli te po 12,40 zł za paczkę, będą kosztowały 12,99 zł.  Papierosy ze średniej półki, czyli te po 12,90 zł, według nowych cenników mają kosztować 13,70 zł, a premium - 15,70 zł zamiast dotychczasowych 15 zł.

Oznacza to niewielką podwyżkę będącej efektem dokonanej przez ministra finansów korekty średniej ważonej detalicznej ceny papierosów. Z opublikowanego obwieszczenia  (http://monitorpolski.gov.pl/MP/2015/1258 ) wynika, że w 2016 r. wyniesie ona 13,28 zł, czyli jest o 43 grosze wyższa niż w 2015 r.

Przypomnijmy, że przepisy dotyczące akcyzy na wyroby tytoniowe określa w UE Dyrektywa Strukturalna. Zgodnie z nią, minimalna stawka akcyzy nie może być niższa niż 57 proc średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży i 64 euro za 1000 papierosów (niezależnie od średniej ważonej ceny detalicznej). W Polsce minimalna stawka wynosi 100 proc. kwoty akcyzy naliczonej od średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów w poprzednim roku.

W 2015 r. średnia ważona cena detaliczna paczki papierosów, która stanowi podstawę do ustalenia minimalnej akcyzy wynosił 12,86 zł, a minimalną  stawkę akcyzy ustalono na 8,17 zł/paczkę (20 papierosów). W konsekwencji stawki narzucone przez Ministerstwo Finansów przekraczają znacznie minimalny poziom opodatkowania określony w Dyrektywie Strukturalnej. W 2015 r. akcyza w Polsce wynosi 63,58 proc średniej ważonej ceny detalicznej (wobec 60 proc. minimum wymaganych przez unijne prawo). Poza tym Polska już od dwóch lat spełnia unijny wymóg określającego minimalny podatek na poziomie 90 euro/1000 szt. papierosów, który powinniśmy osiągnąć do 2018 r.

Mechanizm minimalnej akcyzy ma w założeniu zabezpieczać wpływy budżetowe, gdyby doszło do obniżenia cen detalicznych przez producentów.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }