W ciągu 10 dni ma być gotowy nowy projekt podatku

Podatek od hipermarketów ma dać możliwość konkurowania polskim małym firmom handlowym - powiedziała premier Beata Szydło, otwierając 8 stycznia br. spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami około stu firm handlowych ws. planowanego podatku.

W odbywającym się w Kancelarii Premiera spotkaniu uczestniczyli też wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister finansów Paweł Szałamacha i szef komitetu stałego RM Henryk Kowalczyk, eksperci podatkowi oraz posłowie z kierowanego przez Adama Abramowicza (PiS) Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którzy w ostatnich tygodniach prowadzili konsultacje z branżą.

Premier Szydło zaznaczyła, że podatek obrotowy jest jednym z priorytetów jej rządu. Dodała, że wie, iż ma on wielu przeciwników, jednak jest niezbędny po to, by poprawić wpływy budżetowe i sfinansować prospołeczny program rządu 500 +. W projekcie budżetu na ten rok dochody z niego szacowane są na 2 mld zł.

W rozmowie z PAP minister finansów Paweł Szałamacha mówił, że chciałby, by „podatek od hipermarketów” obowiązywał już od 1 marca br. Według ostatnich koncepcji MF, a także ustaleń posłów i detalistów, ma on być naliczany nie od powierzchni (jak wstępnie planowano), ale od obrotu. Będzie też progresywny, kaskadowy i zawierał kwotę wolną. Do rozstrzygnięcia pozostają wysokości progów oraz kwoty wolnej. Szałamacha zapowiedział, że w ciągu 10 dni będą znane szczegóły.

Katarzyna Pierzchała 2618 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }