Planowane są ograniczenia w sprzedaży alkoholu

Jest już projekt ustawy ograniczającej liczbę sklepów monopolowych. Jego współautorem poseł PiS Szymon Szynkowski, który nie wyklucza konsultacji społecznych w tej sprawie.

- Tą ustawą niczego nie ograniczamy, a jedynie chcemy samorządom umożliwić wprowadzania ewentualnych ograniczeń, jeśli uznają, że takie są potrzebne – mówił pod koniec grudnia ub.r. poseł Szynkowski w portalusamorzadowym.pl.

Według niego z problemem rosnącej liczby sklepów monopolowych Polska boryka się od lat. Na jeden punkt sprzedaży alkoholu w Polsce przypada ok. 300 mieszkańców, co plasuje nasz kraj w światowej czołówce pod względem dostępności alkoholu. Z problemem rosnącej liczby sklepów monopolowych borykają się przede wszystkim duże miasta i kurorty turystyczne, które własnymi uchwałami starają się limitować sprzedaż mocnych alkoholi.

W 2009 r. zdecydowano o ograniczaniu w Krakowie liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu do 2500. W lipcu ub.r. postanowiono o zmniejszeniu tej liczby jeszcze o 122, do 2378 punktów.

Na ograniczenie liczby sklepów zdecydował się także Sopot. Pod koniec listopada ub.r. radni 37-tysięcznego miasta zmniejszyli liczbę pozwoleń na sprzedaż alkoholu w sklepach z 70 do 67. W tym samym czasie obradowali radni Poznania. Tutaj chciano zmniejszyć dotychczasową liczbę punktów sprzedaży alkoholi z 1050 do 750. Ostatecznie uchwała nie została przyjęta. Za to udało się to w Warszawie. W stolicy zmniejszono o 150 liczbę miejsc sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu z 3100 do 2950 punktów na terenie miasta.

Inne ograniczenia, np. godzin sprzedaży alkoholu, wprowadzenie minimalnej powierzchni sprzedaży czy obowiązek monitoringu w sklepie, wymagają zmian na poziomie ustawowym.

Na razie nie wiadomo, kiedy ustawa i w jakim kształcie może wejść w życie.

Katarzyna Pierzchała 2561 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.

} }