Victualia Saluber. Bezglutenowa 100 proc. mąka z teffu 3 Pauly

Do gotowania i pieczenia.

3 Pauly 100 proc. mąka teff jest pełnoziarnistą alternatywą dla tradycyjnych mąk zbożowych i sprawdza się do bezglutenowych wypieków.

Poza swoimi walorami smakowymi, teff, czyli miłka abisyńska, jest popularna dzięki swojej konsystencji. Okazała się ona być szczególnie uniwersalną nie tylko do wyrobu chleba, ale także różnych ciast, naleśników, grzanek, placków, a nawet jako środek zagęszczający do zup i sosów.

Oprócz smaku, szczególną cechą mąki teff jest jej zdolność wiązania wody, dlatego nadaje się do pieczenia i gotowania. Ta naturalnie bezglutenowa mąka razowa jest również bezlaktozowa i o obniżonej zawartości fruktozy, zawiera błonnik i białko.

Pełnoziarnista mąka teff oferowana jest w opakowaniu podzielonym na dwie porcje - po 400 g każda w cenie 23 zł.

Joanna Hamdan 12542 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.