Pokazywane w serwisie treści mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz. U. 2012 poz. 1356). Oświadczam, że mam ukończone 18 lat i chcę zobaczyć pełną wersję artykułu.
Tak, pokaż artykuł Nie wyrażam zgody

Ze staropolskim rodowodem

Warka Radler jest najszybciej rotującym produktem w piwnej branży i najlepiej sprzedającym się piwem w segmencie radlerów, z wolumenem sprzedaży ponaddwukrotnie przewyższającym łącznie wszystkie inne marki w tej kategorii.

Z monitoringu firmy badawczej CMR wynika, że w małoformatowych sklepach jest aż 960 marek piwa. Wśród nich Warka jest chyba jedyną o prawdziwej piwnej nazwie – pojęcie „warka” w słowniku piwowarów oznacza porcję piwa uzyskaną z jednego warzenia.
 
Piwna stolica
Warka jest piwną marką o ogólnopolskim zasięgu, o ciekawym, staropolskim rodowodzie. Decyzja o budowie dużego zakładu produkcji piwa w Warce zapadła w 1968 r. Wybór tego miasta na siedzibę nowego browaru podyktowany był uznaniem dla wielowiekowej tradycji piwowarskiej i wolą jej restytucji.
Tradycje piwowarskie w Warce sięgają bowiem piętnastego stulecia, kiedy to w 1478 r. książę mazowiecki nadał jej przywilej zastrzegający wyłączność dostaw tamtejszego piwa na swój dwór i sprzedaży w piwnicy warszawskiego ratusza. W połowie XVI w. Warkę zamieszkiwało 30 piwowarów, podczas gdy w znacznie większej Warszawie było ich 38. Warka była wówczas drugim co do wielkości ośrodkiem piwowarskim w Księstwie Mazowieckim.
Początkowo browar w Warce należał do Zakładów Piwowarskich w Warszawie. W 1976 r. wyodrębniono go jednak i powołano Zakłady Piwowarskie w Warce. W ciągu pierwszych trzech lat swojej działalności browar w Warce wytwarzał 600 tys. hl piwa rocznie, które sprzedawano głównie w Warszawie. W początkach lat 90. XX w. browar warecki wzbogacił się o linię do puszkowania piwa i stację do propagacji drożdży. Po zainstalowaniu w 1994 r. tankofermentorów, zdolności produkcyjne browaru wzrosły do 800 tys. hl piwa rocznie. W 1994 r. właścicielem zakładu została spółka Browary Warka Sp. z o.o. W latach 1994-1996 przeprowadzono w zakładzie gruntowną modernizację i rozbudowę. Browar Warka stał się w tym czasie jednym z największych producentów piwa w Polsce. W 1996 r. zakład kupiła szwajcarska firma Welinvest, która odsprzedała go australijskiej spółce Brewpole B.V.
 W 1999 r. browar w Warce został przejęty przez koncern Heineken International Beheer BV, stając się tym samym częścią Grupy Żywiec.
 – Obecnie Warka jest strategiczną marką mainstreamową w portfolio Grupy Żywiec. Mało osób wie, że Warka jest jednym z piw eksportowych Grupy Żywiec. Nasze piwa trafiają bezpośrednio i pośrednio na rynki prawie 40 krajów na całym świecie – mówi Katarzyna Malczewska-Błaszczuk, dyrektor ds. trade marketingu w Grupie Żywiec.
Warka Radler liderem miksów
Jak zapewnia Katarzyna Malczewska-Błaszczuk, w ostatnich trzech miesiącach dzięki skutecznym działaniom marketingowym i atrakcyjnej ofercie dla konsumenta Warka notuje wzrost dynamiki sprzedaży. Największe sukcesy marka ta odnosi w segmencie tzw. miksów piwnych (piwo z lemoniadą). W ciągu zaledwie trzech miesięcy od wprowadzenia na rynek w 2012 r. Warka Radler stała się liderem swojej kategorii.
W 2013 r. Warka Radler była najszybciej rotującym produktem w branży i najlepiej sprzedającym się piwem na rynku polskim w kategorii radlerów, z wolumenem sprzedaży ponad dwa razy przewyższającym łącznie wszystkie inne marki w tej kategorii.
Ten sukces Warka Radler powtórzyła też w ubiegłym roku, uzyskując w sierpniu ponad 50 proc. wolumenowego udziału w kategorii beer miksów (Grupa Żywiec za Nielsenem, panel handlu detalicznego, sierpień 2014). – To też największa marka wśród piw typu radler w Grupie Heineken w regionie Europy Środkowej – informuje Katarzyna Malczewska-Błaszczuk. pw

WSZYSTKO O WARCE

Warka sprzedawana jest obecnie w trzech wariantach. Są to: Warka Jasne Pełne, Warka Radler i i Warka Strong.
Warka Jasne Pełne – klasyczny lager, który zawdzięcza swój aromat starannie pielęgnowanemu polskiemu chmielowi.  
Warka Strong – to piwo charakteryzuje się oryginalnym słodowo--chmielowym smakiem, głęboką, bursztynową barwą oraz wyższą zawartością alkoholu (6,5%). Wyjątkowość Stronga jest rezultatem kompozycji dwóch słodów: pilzneńskiego, który nadaje mu charakter piwny, i prażonego, który nadaje trunkowi unikatowy słodkawy posmak oraz bursztynową barwę. W 2014 r. odświeżone zostało opakowanie
Warki Strong. Nowa szata graficzna zyskała charakterystyczne logo, które podkreśla przynależność do rodziny Warki. Czarny i złoty kolor oraz siedem gwiazdek symbolizują wyjątkowość i najwyższą jakość, podkreślają dodatkowo premiowy charakter marki. Warka Strong jest dziś piwem numer jeden pod względem wolumenu sprzedaży (w handlu tradycyjnym) w kategorii piw mocnych.
Warka Radler – klasyczny miks piwa z owocową lemoniadą. Pojawił się na polskim rynku w 2012 r. i natychmiast okazał się wielkim hitem. Rok później do cytrynowego dołączył wariant jabłkowy, a w 2014 r. także wariant bezalkoholowy i powtórzyły sukces poprzednika.  W 2015 r. Grupa Żywiec wprowadziła kolejny wariant Warki Radler – Czarna porzeczka z limonką.

PIĘĆ BROWARÓW I 15 MAREK

Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W portfolio ma 15 marek i 31 produktów. Marką flagową firmy jest Żywiec – jedno z najpopularniejszych polskich piw eksportowych (dostępne w ponad 40  krajach), sprzedawane za granicą od ponad stu lat.
Do najsilniejszych marek spółki należą też: Heineken, Warka i Tatra.  
Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna). Spółka prowadzi również dystrybucję zagranicznych piw specjalnych (Desperados, Paulaner, Affligem) oraz polskich piw specjalnych (Kaper, Żywiec Porter, Żywiec Marcowe, Żywiec Białe, Żywiec Bock, Warka Radler).  
Firma jest własnością Grupy Heineken, największego producenta piwa w Europie. Grupa Żywiec w 2014 r. sprzedała blisko 10,7 mln hl piwa warzonego w pięciu browarach, tj. w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie.