Sieć Delikatesy Premium nie zwalnia tempa

W pierwszych dniach grudnia dwa sklepy pod tym szyldem ruszyły w Suściu i Łodzi.

Należąca do Andrzeja Kubusa placówka w Łodzi ma około 120 mkw. powierzchni handlowej i znajduje się na osiedlu, na którym funkcjonuje sporo konkurencyjnych placówek handlowych, w tym sieci Odido, Primus czy Żabka.

Po rebrandingu właściciel oczekuje, ze klientami jego placówki będą nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także konsumenci z innych regionów Łodzi.

Ma to zapewnić wyszkolona załoga, dwa stanowiska kasowe, łatwy dostęp do poszczególnych kategorii produktowych oraz bogaty wybór produktów. 

Nieco mniejsze, 100-m Delikatesy Premium zostały otwarte w miejscowości Suścu na Roztoczu. Oznacza to, że klientami sklepu będą przede wszystkim mieszkańcy wsi. Ponadto nowo otwarta placówka będzie musiała się zamierzyć z konkurencją w postaci Delikatesów Centrum i Lewiatana oraz paru sklepów niezrzeszonych.

Klientów do sklepu Agaty Żuk ma przyciągnąć kilka tysięcy dobrze dobranych produktów pod lokalne potrzeby, wyszkolona czteroosobowa załoga oraz podobnie jak w Łodzi dwa stanowiska kasowe.

Joanna Hamdan 14158 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.