Podcięte skrzydła Red Bulla

Austriacki producent o tej samej nazwie, co stworzony przez niego napój energetyczny, wypłaci łącznie 13 mln dol. odszkodowania za wprowadzanie klientów w błąd komunikacją i hasłem reklamowym "Red bull doda Ci skrzydeł".

Jak donoszą światowe media w sądzie w Nowym Jorku zostały już złożone dokumenty, na mocy których producent napojów Red Bull zgadza się zapłacić 13 mln dol. odszkodowania amerykańskim konsumentom. Zgodził się również zmienić strategię i słynne hasło promujące przez ostatnie lata ten najsłynniejszy na świecie napój energetyczny.

Chodzi o kampanie, w których producent zapewniał, że "Red Bull doda Ci skrzydeł". Pewien Amerykanin - Benjamin Careathersem - stwierdził, że po ponad 10 latach picia Red Bulla nie zauważył u siebie ani poprawy koncentracji ani wzmożonej wydajności organizmu. Jego zdaniem, Red Bull nie daje więcej niż zwykła filiżanka kawy. Złożył więc pozew i zarzucił koncernowi wprowadzanie klientów w błąd nierzetelną i nieprawdziwą kampanię reklamową. I wygrał. 

Producent poszedł na ugodę i jeśli tylko sąd tę ugodę zaakceptuje, zostanie stworzony specjalny fundusz, na konto którego Red Bull wpłaci 13 mln dol. Z tych środków wypłacane będą odszkodowania w wysokości 10 dol. lub dwóch wybranych produktów firmy dla tych amerykańskich klientów, którzy udowodnią, że w ciągu ostatniej dekady spożywali napój Red Bull i nie dostali po nim zastrzyku energii. 

Gdyby do podobnych, co Amerykanin wniosków doszli konsumenci z innych krajów, Red Bull mógłby mieć naprawdę poważne problemy. Na swojej stronie internetowej koncern informuje, że w samym 2013 r. sprzedał na świecie 5,3 mld puszek Red Bulla (wzrost o 3,2 proc. w stosunku do 2012 r.), co jest rekordowym wynikiem w historii firmy. W 2013 r., także po raz pierwszy w historii, obroty spółki przekroczyły 5 mld dol. Jak podaje spółka najważniejsze dla Red Bula rynki to Europa Zachodnia, USA i rynki Dalekiego Wschodu. 

Ilona Mrozowska 4764 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.