Firma Jawo zaopatrzy w japońskie pierogi całą UE

Częstochowska firma Jawo zawiązała w Polsce spółkę joint venture z japońskim gigantem spożywczym Ajinomoto Frozen Foods. Nowy podmiot otrzymał nazwę Ajinomoto Jawo Sp. z o.o.

Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia zgodę na założenie spółki musiał wydać UOKiK - taka zgoda zapadła 10 września br. 

W ramach nowego podmiotu Jawo zaopatrywać będzie w japońskie pierogi goyza (pierogi z farszem drobiowo-warzywnym) cały rynek Unii Europejskiej. W tym celu już w kwietniu 2015 r. planowane jest uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego w Częstochowie. Wartość inwestycji ma wynieść 8 mln. zł.

Japońska firma Ajinomoto Frozen Foods jest częścią ogólnoświatowej korporacji Ajinomoto Group, specjalizującej się w produkcji artykułów spożywczych i farmaceutycznych. Z główną siedzibą w Tokio działa w 26 krajach zatrudniając ponad 27 tys. pracowników. Sprzedaż netto spółki za 2013 r. wyniosła 11 mld dol.

Częstochowska spółka Jawo specjalizuje się w ręcznej produkcji produktów mrożonych, m.in. pierogów, knedli i naleśników. W portfolio firma ma ponad 30 pozycji, jej ubiegłoroczne obroty wynoszą 33 mln zł.  Wielkość produkcji to 350 ton mrożonek w skali miesiąca.

Obie spółki podpisały umowę o współpracy w maju 2013 r. Latem tego samego roku Jawo uruchomiło specjalną linię produkcyjną i rozpoczęło produkcję gyoza na rynek całej Unii Europejskiej, głównie do Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Ponieważ rynek japońskiej żywności szybko się rozwija i w 2013 r. osiągnął dwucyfrowe wzrosty, zapadła decyzja - mimo trwającej współpracy produkcyjnej między firmami - o otwarciu wspólnego przedsiębiorstwa, które będzie "produkcyjną furtką na całą UE".

Uruchomienie nowego zakładu w Częstochowie, na początek z linią do produkcji pierogów, ma nastąpić w kwietniu 2015 r. Planowane zatrudnienie to 40 osób. Po podpisaniu umowy rozpocznie się montaż nowej linii produkcyjnej, zakupione zostaną specjalistyczne maszyny, a po nowym roku ruszy rekrutacja pracowników, którzy następnie przejdą odpowiednie szkolenia. W marcu zaplanowane są próby technologiczne, a od kwietnia rozpocznie się właściwa produkcja. Nowa spółka zainwestuje w zakup maszyn i urządzeń ok. 8 mln zł.

Ilona Mrozowska 4764 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.