KDWT przejmie hurtownie Kolportera

Spółka KDWT, należąca do Eurocash, będzie mogła nabyć 11 hurtowni tytoniowych Kolportera. UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie. Warunkową, bo KDWT nie przejmie hurtowni w Sosnowcu.

KDWT jest właścicielem 163 hurtowni i należy do grupy kapitałowej Eurocash. Część przedsiębiorstwa Kolporter – w postaci przejmowanej spółki Service FMCG - zarządza 12 hurtowniami znajdującymi się w Gdańsku, Kielcach, Niepołomicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie, Sosnowcu, Warszawie, Nowej Wsi Wrocławskiej, Krakowie i dwie w Toruniu. Firmy działają na rynku hurtowej sprzedaży wyrobów tytoniowych i impulsowych.

Przeprowadzone postępowanie UOKiK-u wykazało, że przejęcie doprowadziłoby do ograniczenia konkurencji na rynku obejmującym hurtownię Kolportera w Sosnowcu. Najsilniejszą pozycję ma tam KDWT, a jedynym konkurentem o podobnym potencjale jest Kolporter. Po połączeniu udziały przejmującego podmiotu byłyby na tyle wysokie, że pozostali przedsiębiorcy nie mogliby skutecznie z nim konkurować.

Urząd założył, że konkurentami dla uczestników koncentracji są hurtownie, które ponad połowę swoich przychodów osiągają ze sprzedaży wyrobów tytoniowych. Natomiast terenem, na którym przedsiębiorcy rywalizują ze sobą jest promień 50 km jazdy samochodem od przejmowanej placówki. Na takim obszarze generowane jest bowiem większość przychodów hurtowni.

- Urząd zgodził się na transakcję pod warunkiem rezygnacji z przejęcia hurtowni w Sosnowcu. Na pozostałych rynkach nie dojdzie do ograniczenia konkurencji – mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik, wiceprezes UOKiK.

Wyłączenie placówki z zakresu transakcji musi nastąpić przed jej dokonaniem. W strukturze Kolportera pozostać muszą m.in. prawa do nieruchomości, umowy z pracownikami i przedstawicielami handlowymi, wyposażenie hurtowni, dokumentacja księgowa, techniczna i handlowa, a także lokalna baza klientów hurtowni wraz z historią ich zakupów.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. 

Katarzyna Pierzchała 5467 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.