W drinkach i koktajlach

Kolejne smaki podbijają rynek alkoholi kolorowych. Oferta producentów w tym zakresie rośnie, nadal jednak największą popularnością w kanale tradycyjnym cieszy się cytrynówka i wiśniówka sprzedawana w małych butelkach.

Wódki smakowe są coraz chętniej kupowane przez konsumentów, zwłaszcza w segmencie popularnym (mainstream), ale także premium i top premium.
Z ankiety przeprowadzonej przez Centrum Badań Marketingowych „Indicator” wynika, że wśród sympatyków wódek kolorowych najchętniej wybieraną marką w 2013 r. była Finlandia (24,2 proc. wskazań). Na drugim miejscu uplasowała się Żołądkowa Gorzka (21,2 proc.), natomiast trzecie miejsce przypadło Lubelskiej (16,2 proc.).
Jak podaje Stock Polska, rynek wódek smakowych wyniósł w 2013 r. 52,3 mln litrów (Stock Polska za Nielsenem, kwiecień 2013 r. – marzec 2014 r.), co stanowiło wartość 2,5 mld zł.
Natomiast z informacji przekazanych przez Grupę Belvedere wynika, że mocne alkohole kolorowe stanowiły około 24 proc. sprzedaży wódek w Polsce.
Indicator wskazuje jeszcze, że na wybór określonego alkoholu wpływa między innymi wysoka jakość, atrakcyjna cena, a także smak, przyzwyczajenie konsumentów do danej marki oraz jej dostępność na rynku.
 
Wciąż wyższy popyt
– Obserwujemy wzrost zainteresowania wódkami kolorowymi w segmencie popularnym, co wiąże się ze zmianą upodobań klientów, którzy o wiele częściej i chętniej wybierają na przykład nalewki – mówi Agnieszka Boryś, brand PR specialist w CEDC. Dodaje, że kupowane przez konsumentów produkty są często podstawą koktajli, nadają się też do spożycia w shotach lub na lodzie.
Stąd decyzja o wprowadzeniu na rynek nowych wariantów smakowych Absolwenta (Absolwent Grejpfrutowy oraz Absolwent Jabłko z Miętą), a także Soplicy (Soplica Śliwkowa i Soplica Czarna Porzeczka). Wprowadzenie nowości w obu markach wspierane było między innymi: materiałami POS, działaniami PR, digital oraz akcjami samplingowymi.
– Niezmiennym powodzeniem cieszy się Żubrówka Bison Grass – unikatowa wódka gatunkowa, której wyjątkowy charakter podkreśla źdźbło trawy żubrowej umieszczone w każdej butelce – dodaje Agnieszka Boryś.
Nowych smaków wódek przybywa, ale według Diany Kopyckiej z biura prasowego Stock Polska Polacy nie rezygnują ze znanych już im wariantów, czego dowodem jest lider tej kategorii Lubelska Cytrynówka, ale również na przykład Wiśniówka Lubelska. Mówi, że od wprowadzenia na rynek w 2009 r. Cytrynówki Lubelskiej, która jeszcze w tym samym roku stała się hitem sprzedaży, Stock Polska skoncentrował się na rozwinięciu rodziny wódek Lubelskie. Każdego roku pojawiają się więc nowe warianty smakowe z cytrusową nutą.
– Rodzimy konsument bardzo chętnie sięga również po zupełnie nowe propozycje smakowe – zastrzega Diana Kopycka. Dlatego nowe warianty pojawiają się nie tylko w portfolio marki Lubelska, ale także Żołądkowa Gorzka. Ostatnia nowość to Żołądkowa Gorzka Czarna Wiśnia.
Spożycie wódek smakowych w Polsce rośnie, bo coraz popularniejsze są także drinki na ich bazie. – Dlatego koncentrujemy się obecnie na wspieraniu wariantów smakowych naszej marki Finlandia. Dołączamy do nich miniksiążeczki z przepisami na różnorodne i łatwe w przygotowaniu miksy, idealne na różne wakacyjne okazje – mówi Małgorzata Infeld, senior brand manager Finlandia Vodka.
Na rosnące zainteresowanie konsumentów nowymi smakami i możliwością komponowania z nich koktajli wskazuje również Maria Spuz-Szpos, group brand manager Domestic Vodkas z Pernod Ricard Polska. Producent wprowadził właśnie na rynek nowy produkt w linii Wyborowa Smaki Świata – Pomegranate & Raspberry Twist (wódka o smaku maliny i granatu).
Wśród rodziny wódek smakowych marki Wyborowa znajdują się już: Citrus Squeeze (miks owoców cytrusowych), Mango Splash (soczysty owoc), a także Lime & Mint Cool (wódka o smaku limonki i mięty).
– Segment wódek smakowych w Polsce oparł się kryzysowi i powoli, lecz nieustannie zwiększa swój udział w rynku – ocenia Maciej Meyer, PR manager Grupy Belvedere. – Patrząc na ofertę rynkową, a także zachowanie poszczególnych graczy, widać znaczny potencjał tego segmentu.
Dodaje, że w najbliższym czasie Grupa Sobieski będzie wprowadzała na rynek kilka nowych smaków. – Na tym etapie nie możemy zdradzić więcej, ale każdy z nich ma tradycyjną, staropolską nutę. Ich debiuty rynkowe już niebawem – zapowiada Maciej Meyer.
 
Liderzy rynku
Według danych CMR w sklepach małoformatowych liderem kategorii wódek kolorowych wartościowo jest Stock Polska (ponad 70 proc. – dane za luty 2014 r.). Kolejne miejsce przypada na CEDC (z wynikiem przekraczającym 21 proc.). Na dalszych lokatach znajdują się Pernod Ricard (2,5 proc.), Sobieski (2,4 proc.) oraz Brown Forman (1,7 proc.).
W placówkach o powierzchni sprzedaży do 300 mkw. wódki smakowe wśród alkoholi zajmują pod względem wartości sprzedaży trzecie miejsce (dane CMR za luty 2014 r.) – z udziałem przekraczającym 10 proc. Aż 52 proc. w ogólnej wartości sprzedaży alkoholi przypada tutaj na piwo (nr 1), natomiast wódki czyste odpowiadają za 29 proc. udziałów w rynku (nr 2).
Z ankiety Centrum Badań Marketingowych „Indicator” wynika, że wódki najchętniej są kupowane w supermarketach (46 proc. respondentów wskazało te sklepy jako miejsce zakupu wódek), następnie w sklepach osiedlowych (30 proc.), hipermarketach (27 proc.), sklepach monopolowych (24 proc.) oraz delikatesach (15 proc.).
O ile jednak trend ten dotyczy wszystkich rodzajów wódek, to w przypadku produktów smakowych – jak podkreśla Agnieszka Boryś – dominuje kanał tradycyjny, który odpowiada za ponad 60 proc. sprzedaży w tej właśnie kategorii.
Ponieważ sklepy małoformatowe nie mają tak dużych możliwości ekspozycji wszystkich dostępnych marek i smaków wódki, ważne jest, aby na półce umieścili te produkty, które cieszą się największą popularnością.
Jak informuje Stock Polska, w sklepach małoformatowych liderem są wódki Lubelskie, których udział w sprzedaży wynosi 41proc. Najlepiej rotujące smaki to: Cytrynówka, Wiśniówka i Grejpfrutowa.
Krzysztof Pączkowski

Małe pojemności ze smakiem
– Konsumenci nabywają przede wszystkim wódki smakowe w butelkach 0,5-litrowych i ta tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu. Kolejne popularne objętości to butelki 0,2 l, a następnie 0,1 l – mówi Agnieszka Boryś, brand PR specialist w CEDC.
Zdaniem Macieja Meyera, PR managera Grupy Belvedere, w kanale tradycyjnym butelki o małej pojemności cieszą się większym zainteresowaniem. Jest to przede wszystkim rezultat impulsowego charakteru zakupów. To ważny aspekt dla detalistów, którzy na małych pojemnościach mogą wypracować lepsze marże.
Potwierdzeniem tego trendu są wyliczenia CMR, z których wynika, że w sklepach małoformatowych pod względem wartości sprzedaży króluje Cytrynówka Lubelska w dwóch odsłonach (butelka 100 ml – z 8-proc. udziałem w rynku, oraz butelka 200 ml – z 6,4-proc. udziałem). Trzecie i czwarte miejsce przypada Żołądkowej Gorzkiej (odpowiednio butelki 200 i 100 ml). Wszystkie marki należą do grupy Stock Polska.

Pomocnik

 

  • Na półce powinny być alkohole rozpoznawalne, co przyciągnie uwagę konsumentów i zwiększy sprzedaż.
  • Ekspozycję najlepiej budować na bazie poszczególnych marek, plasując obok siebie wódki smakowe i czyste.
  • Marki należy ustawiać według segmentów cenowych, czyli oddzielić te, które reprezentują segment popularny, od tych z kategorii premium i top premium.

ZDANIEM DETALISTY

Lubelska w cenie
Dariusz Stańczyk, prowadzi sklep spożywczy w Warszawie

Spośród wódek smakowych klienci najchętniej sięgają po produkty z linii Lubelska (Stock Polska) oraz Soplica (CEDC). Jeżeli chodzi o opakowania, to preferowane są butelki mniejsze o objętości 0,1 i 0,2 l, choć 0,5-litrowe również dosyć często znajdują nabywców. Widać, że konsumenci próbują pojawiających się ostatnio na rynku nowości. Jednak na razie udział produktów o nowych smakach nie jest znaczący w stosunku do całkowitej sprzedaży.

Komentarze

Prosimy o wypowiadanie się w komentarzach w sposób uprzejmy, z poszanowaniem innych uczestników dyskusji i ich odrębnych stanowisk. Komentując akceptujesz regulamin publikowania komentarzy.