Jantoń: do łask wracają wina europejskie

Polacy najbardziej lubią wina włoskie, francuskie i hiszpańskie.

W latach 2008-2012 prym wiodły wina z Nowego Świata np. z Chile, Argentyny, RPA czy Kalifornii. - Teraz znowu do łask wróciły wina europejskie - mówi Ewelina Szkodzińska- Petrini, PR manager firmy Jantoń. 

Jej zdaniem, Polacy najbardziej lubią wina włoskie, francuskie i hiszpańskie. Silną pozycję wypracowała sobie Portugalia, nastąpił również powrót do win bułgarskich, które znacznie poprawiły jakość. - Widząc ten trend wprowadziliśmy do swojej oferty wina z Bułgarii w szerokiej linii. Mamy pięć wersji smakowych, trzy wina czerwone, dwa białe i jedno różowe – podkreśla Ewelina Szkodzińska- Petrini. 

Według Polskiej Rady Winiarstwa, Polska ma duży potencjał wzrostowy ponieważ nadal mamy jeden z najniższych na świecie wskaźników spożycia wina per capita - jedynie nieco ponad 3 litra na osobę w ciągu roku. Na korzyść rynku win wpływają również inne dodatkowe czynniki. Jednym z nich jest podwyższona akcyza na alkohole mocne, która może doprowadzić do zmian w strukturze sprzedaży napojów alkoholowych. Wielu producentów i dystrybutorów liczy, że z korzyścią dla wyrobów winiarskich.

Przedstawiciele branży zrzeszeni w Polskiej Radzie Winiarstwa szacują, że rynek wina powinien nadal stabilnie rosnąć w tempie ok. 6 proc. rocznie.