Specjał rośnie

Krzysztof Tokarz, prezes GK Specjał, uważa, że dynamiczny rozwój hurtu spółki oraz sieci franczyzowych zasługuje na wsparcie producentów w postaci lepszych warunków.

Podczas spotkania z producentami w Warszawie Krzysztof Tokarz zapowiedział dalszy dynamiczny rozwój sieci franczyzowych. - W 2015 r. zwiększy się o 500 sklepów netto, a za 5-6 lat chcemy mieć 10 tys. sklepów franczyzowych - powiedział.  Obecnie Nasz Sklep oraz sieci Livio i Sieć 34 przejętego LD Holding to 3,8 tys. sklepów franczyzowych. W 2013 r. obroty Naszego Sklepu sięgnęły 4,1 mld zł. Natomiast obrót sieci, których operatorem jest LD Holding, wyniósł 1,2 mld zł. Mniej niż w 2012 r., co spowodowane było perturbacjami wynikającymi z upadłości Bomi. Celem Specjału jest działanie w skali całego kraju, zarówno jeśli chodzi o sieć franczyzową, jak i hurt.

Obroty hurtu FMCG Specjału wyniosły w ub.r. 1,05 mld zł. Remigiusz Czernecki, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju w Specjale, poinformował, że sprzedaż w ostatnim roku wzrosła o ok. 15 proc., co jego zdaniem jest najwyższym wskaźnikiem na rynku dystrybucyjnym. Podkreślił, że ok. 82 proc. sprzedaży hurtu Specjału jest realizowanych w detalu.

Hurtownie spółki obsługują 20 tys. sklepów, zatrudniają 200 przedstawicieli handlowych, oferują 15 tys. SKU. Specjał od kilku lat systematycznie poszerza asortyment o produkty świeże, inwestując w chłodnie i samochody oraz alkohol. W 2013 r. sprzedaż nabiału i tłuszczów wyniosła ponad 75 mln zł, plany na ten rok przewidują obroty na poziomie ponad 135 mln zł. W przypadku alkoholi Remigiusz Czarnecki zapowiada 50-proc. wzrost sprzedaży w tym roku. Specjał wprowadził też w minionym roku nową kategorię produktów skierowanych do HoReCa. Na razie obecne są one w kilku hurtowniach, plany przewidują wprowadzenie ich oferty do wszystkich oddziałów.

Obecnie Specjał ma 14 centrów dystrybucyjnych. Krzysztof Tokarz planuje otwarcie oddziałów centrum dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim (przejęty Rabat Service), a także rozwój cross docków w pięciu miejscowościach (m.in. w okolicach Torunia, Poznania i Kielc). Prezes Specjału zapowiedział dalszy rozwój także przez akwizycje. – Jesteśmy największą polską firmą dystrybucyjną – podkreślił pochodzenie kapitału Specjału, odnosząc się do konkurencji.

Barbara Mikusińska 774 Artykuły

Współtwórczyni „Handlu”. Od początku jego istnienia, czyli od 1993 r., redaktor naczelna. Globtroterka.