PIH kontra dyskonty

15 stycznia br. Polska Izba Handlu skierowała do premiera, Sejmu i Senatu oraz przewodniczących klubów parlamentarnych pismo z apelem o działania ws. niekontrolowanego - zdaniem PIH - rozwoju dyskontów.

W opinii Polskiej Izby Handlu dyskonty zaburzają równowagę w polskim handlu detalicznym. 

– Na rynku potrzebne są wszystkie formaty handlu, nie możemy zawężać pola wyboru konsumentowi, nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie sklepów innych niż dyskonty, a do tego obecnie zmierzamy – uważa Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. Jego zdaniem dzisiejsza sytuacja w handlu prowadzi do monopolizacji i asymetrii.

Dlatego, jak uważa PIH, niezbędne jest otwarcie debaty społecznej skutkującej konkretnymi działaniami legislacyjnymi, które zapewnią zrównoważony rozwój sklepom i sieciom wszystkich formatów.

– Nie jest normalne, gdy np. w miejscowości liczącej niecałe 17 tys. mieszkańców znajduje się pięć sklepów dyskontowych, a mniejsze placówki bez szans na konkurowanie upadają. Jest to przykład Olecka, jednak takich miast jest w Polsce wiele – ocenia Waldemar Nowakowski. 

 

 

 

 

Joanna Hamdan 13835 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.