Bliżej mlecznej fuzji

Nadzwyczajne zgromadzenie przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chojnicach zgodziło się na połączenie ze Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek. Fuzja będzie możliwa po uzyskaniu zgody UOKiK.

W grudniu ub.r. władze mleczarni podpisały list intencyjny w sprawie zacieśnienia współpracy, która doprowadzić ma do ich połączenia, czego warunkiem było wyrażenie zgody spółdzielców z obydwu mleczarni

O OSM Chojnice było głośno latem, kiedy dostawcy mleka niezadowoleni z wysokości wypłat oraz terminów oczekiwania na przelewy odwołali dotychczasowego prezesa. Wtedy też spółdzielnia poinformowała, że jest zainteresowana udziałem w konsolidacji i przyłączeniem się do większego podmiotu. Wśród potencjalnych partnerów wymieniane były trzy firmy prywatne oraz spółdzielnia Spomlek.

Dla SM Spomlek celem konsolidacji jest przede wszystkim zwiększenie skali produkcji serów dojrzewających oraz uzupełnienie portfolio o twarogi, których obecnie spółdzielnia ta nie produkuje. Ponadto przyłączenie kolejnego zakładu na północy Polski umożliwi zwiększenie aktywności na tamtejszym rynku surowca.

Spomlek z Radzynia Podlaskiego jest jednym z największych polskich producentów sera żółtego typu holenderskiego i szwajcarskiego. Obecnie należy do ponad 1700 udziałowców, wśród których ponad 1200 osób to rolnicy indywidualni - dostawcy, a ponad 500 to pracownicy spółdzielni.