Delicje - jedyne, ale nie od Wedla

Sąd nakazał Lotte Wedel wycofać z handlu Jedyne od Wedla, uznając, że produkt jest zbyt podobny do Delicji od Kraft Foods Polska.

 

O kontrowersyjnym debiucie ciasteczek Jedyne od Wedla w kontekście łudzącego podobieństwa opakowań obydwu marek pisaliśmy w lipcu. Mają one podobną kolorystykę, krój liter, na obydwu są kawałki owoców oraz wizerunek przełamanego ciasteczka.

Okazuje się, że już w maju, a więc w dwa miesiące po tym jak Jedyne trafiły do sklepów, Kraft Foods Polska złożył w sądzie pozew. Domagał się, by Lotte Wedel wycofał je z handlu tytułem zabezpieczenia roszczeń. Sąd 6 listopada ostatecznie do tego wniosku się przychylił i – jak podkreśla Kraft Foods – wyrok się uprawomocnił.

Lotte Wedel werdyktu sądu posłuchał i Jedyne od Wedla już znikają z półek sklepowych. Producent jednak chce dalej walczyć z Karft Foods w sądzie.

– Postępowanie zabezpieczające nie przesądza kwestii naruszenia prawa, a jedynie tymczasowo zabezpiecza interes jednej ze stron. Jesteśmy przekonani, że nasze działania nie naruszają praw osób trzecich i wierzymy, że sąd po wysłuchaniu naszych argumentów w tej sprawie podzieli nasze przekonanie – komentuje w specjalnym oświadczeniu dyrektor zarządzający Lotte Wedle Witold Ziobrowski.

Podobne sprawy potrafią w polskich sądach trwać latami. Dlatego Lotte Wedel postanowił zastąpić Jedyne od Wedla ciastkami o podobnym charakterze, tyle że w zupełnie innych opakowaniach.

– Pojawią się w sklepach w kwietniu 2013 r., nazwy dla nich jeszcze nie mamy – powiedziała "Handlowi Extra" Magdalena Kołodziejska, kierownik komunikacji w Lotte Wedel. Według niej ciastka typu jaffa cake, czyli biszkopty z galaretką oblane czekoladą, stanowią aż 14,3 proc. całego rynku ciastek w ujęciu wartościowym (Wedel za Nielsenem, 12 miesięcy do września br.).