Kimberly-Clark: pieluszki Huggies znikną z rynku, a marka Velvet zmieni właściciela

Amerykański koncern Kimberly-Clark zdecydował się sprzedać markę papieru toaletowego Velvet wraz z papiernią w Kluczach. W ramach restrukturyzacji firma rezygnuje z dystrybucji pieluszek Huggies.

Takie są najważniejsze skutki restrukturyzacji, jakie wdraża firma. Jak poinformował "Handel Ekstra" Artur Pielak, dyrektor krajowy Kimberly-Clark na Polskę i kraje bałtyckie, pieluszki Huggies będą dostępne na polskim rynku do początku przyszłego roku, zastrzegając, że pod tą marką nadal będą sprzedawane w Polsce chusteczki nawilżane, podobnie jak kategorie majteczek do pływania Little Swimmers, pieluchomajtki Pull-Ups oraz majteczki DryNites.

Polska jest tylko jednym z wielu rynków, których zapowiadane przez Amerykanów zmiany dotyczą. Kimberly-Clark zrezygnował bowiem z produkcji i dystrybucji pieluch w Europie z wyjątkiem Włoch, przyznając, iż rentowność tego biznesu na Starym Kontynencie nie była dla niego satysfakcjonująca. Na liście pięciu europejskich fabryk, które koncern zamierza sprzedać, znalazła się papiernia w Kluczach, którą Kimberly-Clark kupił od International Papier w 2003 r. Wytwórnia, gdzie produkowany jest papier toaletowy, ręczniki kuchenne oraz chusteczki higieniczne marki Velvet, to jeden z najnowocześniejszych, a zarazem największych zakładów tego typu w kraju.  

– Do momentu sfinalizowania transakcji nie przewidujemy zwolnień. W tym pełnym wyzwań okresie potrzebujemy wszystkich pracowników i ich ciężkiej pracy, która wesprze z sukcesem transakcję sprzedaży nowemu właścicielowi. Naszym celem jest sprzedanie całego przedsiębiorstwa wraz z fabryką, marką Velvet oraz całą organizacją. Głęboko wierzymy, że tak się stanie – zapewnia Artur Pilak.

Jak podaje za Nielsenem (do września 2012 r., za 12 miesięcy), marka Huggies ma w 10,8-proc. udział w rynku pieluszek (ujęcie wartościowe), wartościowy udział marki Velvet w rynku suchego papieru toaletowego wynosi 13,9 proc. Warto nadmienić, że we wrześniu 2007 r. Kimberly-Clark informował, że ten udział sięga 26 proc.