Kolejny awans Polaka w Philip Morris International

Jacek Olczak obejmie 1 sierpnia stanowisko dyrektora zarządzającego ds. finansów Philip Morris International.

Jacek Olczak karierę w Philip Morris Polska rozpoczął w 1993 r. od stanowiska menedżera ds. finansów i administracji. Od lipca 2002 r. piastował stanowisko dyrektora generalnego Philip Morris Rumunia w Bukareszcie, niecały rok później wrócił do Warszawy, by w wieku 38 lat objąć funkcję prezesa zarządu Philip Morris Polska. We wrześniu 2005 r. objął stanowisko wiceprezydenta Philip Morris International (PMI) na region Europy Środkowej, 4 lata później zaś awansował na stanowisko prezydenta PMI na region Unii Europejskiej.

Amerykański koncern tytoniowy udowodnił, że ceni polskich menedżerów, którzy podobnie jak Olczak zrobili tam międzynarodowe kariery. Dobrym przykładem jest kariera Mirosława Zielińskiego, obecnego prezesa regionu Europy Wschodniej, Środkowego Wschodu i Afryki oraz obszarów wolnocłowych PMI. Z kolei Andrzej Dąbrowski jest prezesem zarządu Philip Morris w Hiszpanii, Andorze i na Wyspach Kanaryjskich. Również obecny szef Philip Morris Polska Aleksander Grzesiak działa na międzynarodową skalę, gdyż jednocześnie odpowiada za kraje bałtyckie.

Philip Morris International Inc. ma siedem z 15 najważniejszych marek papierosów na świecie. Sprzedaje produkty na rynkach ok. 180 krajów i zatrudnia 78 tys. osób. W 2011 r. firma miała 16 proc. udziału w międzynarodowym rynku papierosów poza USA i 28,1 proc. z wyłączeniem Chin i USA.

W Polsce spółki Philip Morris zatrudniają łącznie ponad 3 tys. pracowników w fabrykach w Krakowie i w Leżajsku, w biurze w Warszawie, w centrach dystrybucji w całym kraju oraz w Europejskim Centrum Usług w Krakowie. Philip Morris Polska zajmuje pierwszą pozycję na polskim rynku tytoniowym z 37,8-proc. udziałem (Nielsen, styczeń 2012).