Lekkerland osłabł w zeszłym roku

Mimo odnotowania w skali europejskiej 10-proc. wzrostu przychodów w Polsce firma miała spadek obrotów.

W 2011 r. Lekkerland Polska uzyskał przychody ze sprzedaży na poziomie 726 mln euro, czyli o 11 proc. niższe niż te, które udało mu się wypracować rok wcześniej (po uwzględnieniu zmian kursów walutowych spadek wynosi 8,1 proc.).

Jak tłumaczy firma, głównym powodem tak słabych wyników było zmniejszenie sprzedaży wyrobów tytoniowych – o 82 mln euro, do łącznego poziomu 659 mln.

- Taki rozwój sytuacji wynikał z różnych powodów, spośród których najważniejszym były podejmowane na szczeblu politycznym działania mające na celu podniesienie cen produktów tytoniowych oraz zwiększenie podatków nakładanych na te wyroby do poziomu zachodnioeuropejskiego, a także utrata głównego odbiorcy wyrobów tytoniowych – mówi Krzysztof Olejniczak, dyrektor ds. finansowych w Lekkerland Polska.

W celu optymalizacji logistyki firma przekształciła magazyn w Warszawie w punkt przeładunkowy bez składowania towarów. Leki sprzedawane bez recepty przeniesiono z Warszawy do centrum logistycznego w Łodzi, dzięki czemu obecnie Lekkerland jest w stanie dystrybuować szereg różnorodnych wyrobów z jednej centralnej lokalizacji. Firma oczekuje, że pozytywny wpływ tych zmian w całości odczuje już w 2012 r.