Jeronimo rośnie dzięki Biedronce

Portugalski właściciel Biedronki, firma Jeronimo Martins, zainwestuje w br. minimum 600 mln euro i wypłaci dywidendę z zysku za 2011.

Od 600 do 650 mln euro wyniosą w 2012 roku inwestycje Jeronimo Martins. Około 80 proc. tej sumy trafi do Biedronki – na uruchomienie ok. 250 nowych sklepów i przebudowę starych. Jeronimo podaje w komunikacie, że wierzy w stały rozwój swojej polskiej sieci, na rynku portugalskim zaś spodziewa się ciężkiego roku – uprzedza, że marże mogą spaść. Deklaruje jednak, że postara się zwiększyć udziały rynkowe, nie tracąc zyskowności.
 
W 2012 roku Jeronimo Martins zamierza rozpocząć działalność operacyjną w Kolumbii, która stanie się trzecim rynkiem spółki. Wyboru dokonano po dwóch latach analiz, decydując się na kraj o licznej populacji, rozdrobnionej strukturze handlu, relatywnie wysokich cenach żywności sprzedawanej w detalu i dobrych perspektywach gospodarczych.
 
Cała grupa działająca w Portugalii i Polsce miała 9,84 mld euro sprzedaży, z czego już niemal 59 proc. przypadło na Biedronkę. Zysk netto wzrósł aż o 21,1 proc. do 340 mln euro. Portugalczycy, których przedsiębiorstwo notowane jest na giełdzie w Lizbonie, zapowiedzieli wypłatę dywidendy akcjonariuszom.