Metro w walce o całoroczną prognozę

Po trzech kwartałach roku całoroczna prognoza wzrostu zysku operacyjnego Grupy Metro niepewna. Kryzys długu i słabsza koniunktura uderzają w sprzedaż.

W trzecim kwartale przychody grupy spadły o 2 proc., do 15,98 mld euro, w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Przyczyniły się do tego słabsza koniunktura oraz słabe waluty krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Największy spadek sprzedaży odnotowały jednak domy towarowe Kaufhof.

Grupa zapowiedziała, że osiągnięcie 10-proc. wzrostu zysku operacyjnego w całym 2011 r. jest wciąż realne, choć niepewne. Dynamika nie będzie jednak niższa niż 5 proc. Obroty mają przekroczyć ubiegłoroczny poziom.

Mimo spadku obrotów Metro zwiększyło w III kwartale zysk, a to dzięki programowi oszczędności. EBIT wzrósł o 38 proc., do 614 mln euro, a zysk netto – o 27 proc., do 190 mln euro.

W Polsce sprzedaż spadła we wszystkich sieciach koncernu, i to mimo pozytywnej oceny koniunktury gospodarczej w naszym kraju. Częściowo powodem był słaby złoty, który właśnie w III kwartale gwałtownie stracił na wartości.