Walmart podrażnił chińskiego smoka

Amerykański gigant pod ostrzałem chińskich władz i gazet. Podejrzenie o fałszowanie etykiet przyczyną zamknięcia sklepów.

Na około 15 dni Walmart musi zamknąć kilka swoich sklepów w liczącym niespełna 5 mln mieszkańców południowochińskim mieście Chongqing. Według doniesień międzynarodowej prasy władze zatrzymały też kilku pracowników Walmarta. Powodem jest zarzut fałszowania etykiet. W sklepach sieci w mieście miano sprzedawać zwykłą wieprzowinę jako mięso ekologiczne.

Walmart już zapowiedział, że zamierza współpracować z chińskimi władzami przy wyjaśnianiu sprawy. Nie podano, ilu pracowników zatrzymano.

To nie pierwszy taki przypadek Walmarta w Chinach. Według Chińskiej Izby Gospodarczej w 2006 roku koncern 21 razy naruszył prawo poprzez wprowadzającą w błąd reklamę i fałszywe etykietowanie. Ostatnio Amerykanie musieli zapłacić ponad 400 tys. dol. kary.

Walmart ma w Chinach 328 sklepów i sprzedaż na poziomie 7,5 mld dol. Chiński rynek zaczął mu jednak przynosić zyski dopiero po 12 latach działalności, w 2008 roku.