Ostrowia od Spolmeku odzyskuje rynek

Spomlek ma coraz więcej dostawców mleka dla Ostrowii i rozszerza produkcję w dzierżawionej mleczarni.

Mleczarnia w Ostrowii Mazowieckiej, której właścicielem jest Invest-Bank, a dzierżawcą SM Spomlek, kilka miesięcy temu wznowiła produkcję serków twarogowych do smarowania. Obecnie wytwarza ich już 100 ton miesięcznie, a popyt wciąż rośnie. - Zaczęliśmy od serków Ostrowia, ponieważ jest to flagowy produkt powstający w tutejszej mleczarni - mówi Edward Bajko, prezes SM Spomlek.

Prezes tłumaczy, że zmianie nie uległa ani szata graficzna opakowań, ani skład produktu. - Konsumenci są wrażliwi, a marka serków Ostrowia jest wśród nich bardzo rozpoznawalna. Nie zmienialiśmy więc ani opakowań, ani receptury. Nie było takiej potrzeby - zaznacza Edward Bajko.

Spomlek początkowo przyznawał, że ma problem z odzyskaniem dostawców mleka do Ostrowii, których zakład utracił wraz z zaprzestaniem produkcji. - Wielu producentów mleka jest jeszcze przez jakiś czas związanych umowami z poprzednim dzierżawcą, inni wciąż przyglądają się naszej pracy. Potrafimy ich do siebie przekonać, dzięki czemu z każdym kolejnym miesiącem skup mleka wzrasta - podkreśla Edward Bajko.

Do kwietnia 2011 r. majątek upadłej w 2008 r. spółdzielni w Ostrowii dzierżawiła od syndyka mleczarska Grupa Polmlek, której jednak nie udało się wznowić produkcji. Wreszcie majątek Ostrowii kupił od syndyka Invest-Bank, który jest największym wierzycielem upadłej mleczarni. Invest-Bank zapłacił za zakład 45 mln zł, a następnie wydzierżawił go Spomlekowi, która ma także wyłączne prawo do posługiwania się marką Ostrowia.

Zaraz po wznowieniu produkcji serków Ostrowia do Spomleku dotarły informacje, że Polmlek wypuścił na rynek serki o bardzo podobnej nazwie - Ostrowita.

- W tej kwestii SM Spomlek ściśle współpracował z właścicielem marki Ostrowia, którym jest spółka zależna Invest-Banku - Emir 10. Podjęte działania spowodowały wycofanie przez Polmlek serków Ostrowita i zastąpienie ich innym produktem. W tym konkretnym przypadku nie chciałbym jednak nic więcej komentować - zastrzega Edward Bajko.

Obecnie w mleczarni w Ostrowii Mazowieckiej ruszyła także produkcja białka serwatkowego oraz permeatu serwatki demineralizowanej.