Arla Foods bez jednego zakładu

Firma chce produkować ser mozzarella wyłącznie w Danii. Ma już chętnego na zakup fabryki w Gościnie.

Mleczarnia w Gościnie przetwarza obecnie 70 tys. ton mleka rocznie i zatrudnia 100 osób. Arla Foods zapewnia, że znalazła inwestora, który prawdopodobnie będzie kontynuował produkcję w polskiej fabryce. Nie zdradza jego nazwy, ale list intencyjny jest już podpisany. Transakcja sfinalizowana ma być do końca 2011 r.

Hans Christensen, senior vice president w Arla Foods, odpowiedzialny za działalność Arli w Polsce, Rosji i w Ameryce Północnej, podkreśla, że starania dotyczące sprzedaży mleczarni w Gościnie nie będą miały wpływu na działania sprzedażowo-handlowe firmy w Polsce.

- Polska jest dla nas strategicznym rynkiem. Chcemy kontynuować rozwój naszych marek, czyli masła Lurpak, serka kremowego Arla Buko, Arla Apetina czy serów żółtych. Dzięki tym produktom rozwój firmy podwoił się w ostatnich dwóch latach - mówi Hans Christensen.

Jeśli chodzi o ser mozzarella, to Arla Foods najwięcej sprzedaje go na innych rynkach europejskich. - Naszym priorytetem w Polsce jest oferowanie wysokiej jakości masła i serów, ale sama mozzarella nie jest tu strategicznym produktem - tłumaczy Hans Christensen.