Carrefour chce wrócić do Rosji

Lider europejskiego rynku sprawdza możliwości ponownego wkroczenia na rosyjski rynek.

Francuski detalista Carrefour rozważa powrót na rosyjski rynek – donosi lokalna gazeta "Rbcdaily". Koncern poprosił swego franczyzowego partnera na Bliskim Wschodzie – grupę Majid al Futtaim – o przygotowanie planu ponownego wejścia do Rosji. Przedstawiciele Majid al Futtaim spotkali się już ponoć z lokalnymi deweloperami i rozmawiali na temat uruchomienia hipermarketów Carrefoura w Rosji we franczyzie. Francuski koncern wielokrotnie zaprzeczał, jakoby miał plany wejścia na rosyjski rynek na własną rękę w najbliższym czasie.

We wrześniu 2010 r. Lars Olofsson, szef Carrefoura, mówił, że chciałby powrócić na rosyjski rynek. Powiedział wtedy: "Jeśli zdecydujemy się na powrót, zrobimy to poprzez akwizycję. Wycofaliśmy się z tego rynku, bo nie można strzelać z pistoletów, gdy ma się wycelowane w siebie armaty".

Carrefour zdecydował się na sprzedaż swoich placówek i odwrót z rosyjskiego rynku pod koniec 2009 r., niespełna rok po wkroczeniu na ten rynek. Uzasadniał wtedy tę decyzję brakiem perspektyw organicznego rozwoju.