Tenczynek w natarciu

Makarony Polskie chcą z marką Tenczynek zawalczyć o rynek dżemów i syropów.

Po przejęciu w tym roku Tenczynka Grupa Makarony Polskie ma w portfolio dwie marki dżemów: Stoczek i Tenczynek. To jedyne kategorie, które się zdublowały. Ostatecznie obie marki zostają w ofercie, tyle że różnie pozycjonowane: Stoczek jako reprezentant średniej półki cenowej, a Tenczynek – półki premium.

Obecnie każda z tych marek ma ok. 1 proc. rynku dżemów w Polsce, zarówno pod względem ilości, jak i wartości sprzedaży (Makarony Polskie za Nielsenem, XII 2010 - VII 2011).

– Optymistycznie patrzymy na tę kategorię produktów. Dzięki poszerzaniu dystrybucji marek Stoczek i Tenczynek liczymy, że w ciągu dwóch lat zdobędziemy łącznie 5 proc. rynku dżemów – zapowiada Paweł Nowakowski, prezes Grupy Makarony Polskie.

Niekwestionowanym liderem rynku dżemów jest Agros Nova z marką Łowicz, która ilościowo zgarnia niemal jedną trzecią sprzedaży tej kategorii (Makarony Polskie za Nielsenem). Kolejny firmowy gracz – Stovit – zdobył 7,7 proc. rynku, a trzeci – Lubawa – 4,1 proc. Najwyższą sprzedaż w kategorii dżemów generują marki własne, które zajmują aż 38,7 proc. rynku ilościowo.

Grupa stawia też sobie ambitne cele w syropach owocowych, gdzie obecna jest z marką Tenczynek. – W 2-3 lata chcemy być w pierwszej piątce producentów tych wyrobów – mówi prezes Nowakowski.

W kategorii syropów ilościowo również prym w sprzedaży wiodą marki własne (zajmują 31,6 proc. rynku), ale jest też sporo firmowych graczy, którzy radzą sobie z konkurencją sieciowych produktów. Mowa o Herbapolu Lublin (23,9 proc.), Hoop Polska z marką Paola (16,3 proc.), Agros Novej z marką Łowicz (7,2 proc.) czy Victoria Cymes (5 proc.). Do marki Tenczynek należy 1,4 proc. rynku syropów ilościowo i 1,9 proc. wartościowo (Makarony Polskie za Nielsenem, XII 2010 - VII 2011).

Makarony nadal stanowią najważniejszą część produkcji i sprzedaży Grupy Makarony Polskie (Sorenti, Abak, marki własne dla sieci), ale firma obecna jest też w takich kategoriach produktów, jak: sosy (Sorenti), dania gotowe czy właśnie dżemy, przetwory oraz syropy.