Danone: zysk poniżej oczekiwań

Francuski producent wody i nabiału zwiększył w pierwszej połowie roku sprzedaż i zyski. Te ostatnie były jednak poniżej oczekiwań rynku.

Wyższe koszty surowców zahamowały wzrost Danone. Rosnące ceny mleka, ale też opakowań PET spowodowały, że zysk netto koncernu w I półroczu wzrósł do 861 mln euro, z 838 mln przed rokiem - mniej, niż oczekiwali analitycy. Komunikat spowodował spadek wartości akcji producenta na paryskiej giełdzie tuż po jej otwarciu.

Obroty firmy jednak wzrosły dwucyfrowo - o 16,3 proc., do 9,7 mld euro. Bez akwizycji i efektów kursów walutowych wzrost wyniósł 8,7 proc. i był to z kolei wynik lepszy od oczekiwań rynku.

Szczególnie mocne wzrosty odnotował Danone w sprzedaży wody mineralnej, gdzie sprzedaż skoczyła o 19 proc. Przyczyniło się do tego zapotrzebowanie ze strony Europy Zachodniej, Meksyku i Argentyny, a także silny impuls popytowy z Japonii, gdzie dostawcy odbudowywali zapasy po marcowej katastrofie.

Danone potwierdził jednocześnie prognozy całorocznego wzrostu. Marża powinna się poprawić, a obroty organicznie wzrosnąć o nawet 8 proc.