Eko Holding przejął Niwex

Kolejna akwizycja wzmacnia pozycję firmy na południowym wschodzie Polski.

Po kilkunastomiesięcznych przygotowaniach transakcję sfinalizowano 27 lipca br. Przejęcie Niweksu kosztowało Eko Holding 14,5 mln zł – za 500 zł kupił 10 proc. udziałów firmy, resztę sumy Eko Holding przekazał (formalnie pożyczył) udziałowcom Niweksu na odszkodowanie za umorzenie pozostałych udziałów.

Niwex, którego siedziba mieści się w Jarosławiu, działa od 2001 roku. Dziś należy do niego 18 supermarketów o średniej powierzchni handlowej 440 mkw. i asortymencie obejmującym około 12 tys. produktów (głównym atutem sklepów jest rozbudowane stoisko wędliniarskie).

W 2010 r. 10 funkcjonujących wtedy placówek sieci wypracowało ponad 79 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz ponad 1 mln zł zysku netto. Na koniec ub.r. spółka miała 6,8 mln zł kapitału własnego. W I połowie 2011 r. Niwex otworzył dwie nowe placówki, a po pięciu miesiącach całkowity obrót sklepów wykazywał 10-proc. dynamikę w stosunku do roku ubiegłego.

- To jedna z najbogatszych spółek, jakie kupiliśmy. Wierzę, że będzie się świetnie uzupełniać z hurtową Rovitą, którą przejęliśmy na początku lipca, i obie przyczynią się do wzmocnienia naszej pozycji w Polsce południowo-wschodniej – powiedział Krzysztof Gradecki, prezes Eko Holdingu. Wspomniał też o dużym doświadczeniu właścicieli Niweksu w handlu produktami mięsno- wędliniarskimi, które jego zdaniem wzbogaci know-how Eko w aspekcie sprzedaży świeżych artykułów.

Efekty przejęć w wynikach Eko Holdingu uwidocznią się dopiero w 2012 r., chociaż wyniki Rovity konsolidowane mają być najpóźniej od sierpnia br. Sprawy związane z uprawomocnieniem się postanowienia Sądu Rejestrowego o wpisie w rejestrze przedsiębiorców obniżenia kapitału zakładowego Niweksu (umorzenie udziałów) zakończą się przed końcem tego roku.