Real na sprzedaż?

Grupa Metro prowadzi negocjacje w sprawie sprzedaży sieci hipermarketów Real - pisze "Lebensmittel Zeitung". I spekuluje - czy to szansa na powrót Walmarta do kontynentalnej Europy?

Metro rozpoczęło ciche negocjacje w sprawie sprzedaży Reala - informuje "Lebensmittel Zeitung", powołując się na swoje źródła. Na razie wśród zainteresowanych są jedynie inwestorzy finansowi. Powraca jednak pytanie o kandydaturę Walmarta.

To kolejna próba znalezienia kupca na sieć Real. Jednak nie ma jeszcze prospektu sprzedaży ani harmonogramu rozmów. To jednak może się szybko zmienić. "Nie ma żadnych konkretnych negocjacji, tylko wstępne rozmowy" - cytuje gazeta osoby z firmy. Problemem mogą być wysokie czynsze na nieruchomości Reala. Metro nie jest właścicielem większości z nich.

Jak pisze "LZ", grupa myśli o sprzedaży całości sieci, a w kręgu zainteresowanych są na razie inwestorzy finansowi. Bez nazw. Strategicznym kupcem mógłby jednak być jedynie podmiot spoza Niemiec - uważa "LZ", mając na uwadze silną pozycję Reala na rynku. Jako pierwszy na myśl przychodzi tu Walmart. Dla Amerykanów taki krok miałby sens - uważa gazeta.

Wprawdzie Amerykanie byli już na niemieckim rynku i się z niego w 2006 r. wycofali, ale nabycie Reala stwarzałoby im zupełnie nową szansę i dawało inną, mocniejszą pozycję. W przeciwieństwie do wówczas przejętej firmy Real ma z 8,4 mld euro rocznego obrotu i około 300 placówkami w Niemczech mocną pozycję konkurencyjną. Poza Kauflandem żaden inny detalista nie działa nad Renem na tak szeroką skalę. Ponadto to dla Amerykanów szansa na wejście na rynki Europy Wschodniej (łącznie Real ma tu 3 mld euro obrotu), w której za szczególnie atrakcyjne uważa się Polskę i Rosję. Walmart już parokrotnie przymierzał się - na razie bez skutku - do uruchomienia działalności w Rosji.

Real przeszedł ponadto w minionych latach proces restrukturyzacji; zniknęły najmniej rentowne placówki, koszty działalności spadły.

Metro myśli też o sprzedaży - tym razem w ofercie publicznej - domów towarowych Kaufhof. W Niemczech mówi się o możliwym debiucie na jesieni. Wprawdzie najpierw spółka musiałaby się przekształcić w spółkę akcyjną, ale ten proces nie trwa długo.

Przygotowania do sprzedaży Reala i Kaufhofa przeprowadzane są w Metro bardzo ostrożnie, bo też o wielką stawkę idzie gra - pisze gazeta. Przebudowa portfolio grupy to miara sukcesu jej szefa Eckharda Cordesa. Gdy przychodził 4 lata temu do firmy, miał wielkie plany wydzielenia Reala i Kaufhofa oraz wprowadzenia na giełdę Media-Saturna. Na razie jednak nic z tego się nie udało - plany przekreślił kryzys finansowy. Dziś jednak rynki znów są w ruchu.