KE: Lactalis może przejąć Parmalat

Komisja Europejska nie widzi przeszkód, by francuski koncern mleczarski Lactalis kupił swojego włoskiego konkurenta - Parmalat.

Taki komunikat ogłoszono w Brukseli w ubiegły wtorek. Zdaniem Komisji połączenie dwóch europejskich gigantów nie naruszy konkurencji na unijnym rynku przetworów mlecznych.

Gdyby transakcja doszła do skutku, powstałby największy na świecie koncern mleczarski o rocznej sprzedaży na poziomie 14 mld euro. Rząd Berlusconiego próbuje od marca zapobiec wchłonięciu włoskiej firmy przez Francuzów. Lactalis szuka teraz 7,5 mld euro finansowania - ponad połowa tej kwoty posłużyłaby spłacie obecnego długu.

Francuzi pod koniec kwietnia br. złożyli ofertę zakupu 71 proc. akcji Parmalatu za 3,38 mld euro. Włosi uważają, że cena nie odpowiada wartości koncernu - rada dyrektorów odrzuciła francuską ofertę. Jednocześnie nie podała jednak, jaką cenę uważałaby za godziwą. Wcześniej Lactalis w ciągu tygodnia zwiększył swoje udziały w Parmalacie do 29 proc., kupując je od innych akcjonariuszy.